Svetlý priestranný domov milovníkov mačiek a kníh

05.04.2018  |     

Knižnica so zabudovanou mačacou rímsou či vyvýšený pracovný kútik v podobe vtáčieho hniezda? Prečo nie.

V newyorkskom Brooklyne je toho na pozeranie požehnane. Napríklad aj tento dom od architektov zo štúdia BFDO Architects.

 

Umenie na troch úrovniach

Vždy, keď sa do rekonštrukcie domu pustí umelecky založená dvojica, je jasné, že výsledok bude stáť za to. Manželia – básnici – sa odhodlali k rekonštrukcii svojho radového domu v Brooklyne a spoločne s architektmi sa snažili nájsť spôsob, ako zaujímavou formou skĺbiť prácu a súkromný život a ešte navyše zobraziť rozsiahlu zbierku umenia a kníh.

Medzi hlavné požiadavky a zároveň výzvu pre architektov bolo vytvoriť špeciálne miesto pre zvedavé mačky, kde by sa mohli v pokoji prechádzať a podľa potreby uniknúť z dosahu občasných hostí domu. Architekti spojili všetko dohromady a do špeciálnej predsadenej steny umiestnili nielen knižnicu, ale jej vystupujúcu rímsu využili ako mačaciu „preliezačku“, takže štvornohí obyvatelia môžu sledovať aktivity svojich majiteľov z výšky. Navyše sa vďaka otvoru v strope jednoducho dostanú na druhé poschodie.

Priestranný dom má tri poschodia. Hlavný priestor definuje veľká stena, stojaca uprostred a oddeľujúca štyri zóny: obývaciu izbu, mediálnu časť, jedáleň a kuchyňu. Stena vytvára z jednej strany chodbu s prístupom do komory, práčovne a suterénu. Na druhej strane určuje priestor na posedenie v mediálnej miestnosti a zároveň ukrýva klimatizáciu.

Na hornom poschodí sa nachádza pracovný priestor majiteľov s balkónom, ktorý umožňuje príjemný odpočinok počas pracovnej prestávky. V rohu je ďalší originálny prvok v podobe hniezda, ktoré si vyslovene priala pani domáca, aby mala skryté a vyvýšené miesto na písanie a premýšľanie. Jedinou časťou domu, kam nemajú mačky prístup, je prízemie určené pre hostí. Aj napriek tomu ich však majitelia do jednej z izieb zakomponovali prostredníctvom obrazov s mačacím motívom, ktoré zdobia jednu stenu v miestnosti.

DVOJPOSCHODOVÁ STENA zo skla v zadnej časti domu zaplavuje interiér svetlom.

Katarínin pohľad

Tak toto sa mi naozaj veľmi páči. Svetlý priestranný interiér na niekoľkých poschodiach, zasklené steny smerom do dvora, chutný balkónik (kam by som, mimochodom, vysadila niečo ťahavé), veľa bielej a tie knihy! Na každom rohu. Perfektné. Jediné, čomu celkom neviem prísť na chuť, je to „hniezdo“. Ja by som sa v ňom cítila asi trochu čudne, izolovane, ale proti gustu... Oceňujem výborný nápad so samostatným vchodom pre hostí. Nie je nad sú­k­romie, hoci aj počas milej návštevy. No a o tom, že mačky sú aj moje obľúbené tvory, ani nemusím písať. Takže si viem úplne živo predstaviť, ako tam niekde ležím na gauči, v jednej ruke kniha, v druhej mačacia hlava a vo vzduchu počuť len tiché pradenie.

autori projektu

BFDO Architects je ateliér so sídlom v New Yorku, ktorý sa zameriava na skúmanie priestorových a materiálových postupov, ktoré sa prispôsobujú vyvíjajúcim sa vzťahom medzi obyvateľmi a vybudovaným prostredím. Okrem toho sa podieľajú napríklad na vývoji bytových jednotiek vo Vnútornom Mongolsku v Číne. Za svoju prácu získali ocenenia AIA Brooklyn a Queens Design Award.

 

trojposchodový dom

lokalita Brooklyn, New York

autor BFDO Architects

barkerfreeman.com

TEXT: VERONIKA SLOMKOVÁ, KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO: FRANCIS DZIKOWSKI
ZDROJ: časopis Môj dom 3/2018

Tagy:
radové domy rodinné domy mačky rekonštrukcie domov domáce knižnice

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Minimalistický dom, ktorý v prudkom svahu levituje nad krajinou

Najnovšie knihy a časopisy


Urob si sám 11/2018 v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

E-shop

Najnovšie príspevky