Moderný interiér v štýle vintage: Fascinujúca hra bielej s tmavomodrou

12.04.2018  |     

Málokto z nás si vie predstaviť, ako môže vyzerať bežné bývanie v New York City. I tu existuje radová zástavba z dvadsiateho storočia, ktorá nie je pre mladých ľudí na bývanie už veľmi vyhovujúcou.

Pozrite sa, ako premenili byt v takomto bežnom radovom domčeku architekti z brooklynského dizajnového štúdia White Arrow.  

 

„Prekopaný“ odvrchu po spodok

Dom s dvojpodlažným bytom navrchu bol postavený v ranom dvadsiatom storočí v NYC. Architekti konzultujúc s klientom každý jeden krok kompletne „prekopali“ riešenie bytu odvrchu po spodok. Prostredníctvom 3D vizualizácií vyžehľovali i tie najmenšie detaily, aby dom po rekonštrukcii vyzeral čo najdokonalejšie a spĺňal potreby a predstavy majiteľov. Takýmto spôsobom riešili zmeny priechodov z jednej izby do druhej i rôzne priestorové detaily. 

Najväčšia výzva: svetlo a vzdušnosť

Hlavným problémom v starom dome bolo nepraktické usporiadanie izieb a nánosy rôznych úprav z minulých desaťročí – kvetinové tapety, ornamenty na stenách, linoleum na dlážkach. Želaním majiteľov (mladý pár) bolo dať bytu viac svetla a otvoriť výhľady do záhrady. Byt bol totiž pôvodne tmavý, mal málo okien. Vďaka rekonštrukcii sa podarilo vytvoriť pocit vzdušnosti, otvorenosti, zlepšil sa tok miestností i svetla. 

Svetlé materiály a tmavá modrá

Dizajnéri byt osviežili aj jeho farebnosťou. Použili svetlé materiály, podlahy majú bielu farbu, kúpeľňa získala prirodzené svetlo zo strešného okna.  Kombinácia s tmavomodrou pôsobí elegantne a čisto, pritom nie tak dramaticky ako keby šlo o čiernu. Samozrejme, peniazmi bolo treba šetriť, a tak sa byt dočkal aj úsporných riešení. Veľa ušetrili obrúsením a bielením starých podláh, ktoré objavili pod kobercom a pod linoleom.  

Odkazy na minulosť

Mnoho vecí v novej domácnosti bolo riešených na mieru. Takto vznikla kuchynská linka a ďalšie skrinky s úpravou odkazujúcou na dobu vzniku domu. Architekti sa snažili zachrániť pôvodné prvky, ktoré bolo možné. Sú nimi napríklad starožitné dvere so sklenými panelmi, cez ktoré prúdi svetlo. Aj osvetlenie pripomína staré časy, s rovnakým zámerom boli realizované všetky povrchové úpravy, inštalácie a vyberané spotrebiče. 

Skvelý domov musí mať vtip a šarm

„Aby sme dodali historickému bývaniu vtip a moderný šarm, vybrali sme kombináciu moderného nábytku a nábytku v štýle vintage od Charlotte Perriand, Gae Aulenti a Ilmari Tapiovaara. Umelecké diela, sochy a africké textilné výrobky skvele spolupracujú na vytvorení skvelého domova,“ vysvetľujú autori ich postup pri zariaďovaní interiéru.  

 

Ridgewood Rowhouse v skratke

interiérový dizajn: White Arrow

lokalita: NYC, USA

Sabína Zavarská
Foto: White Arrow

Tagy:
radové domy vintage vintage štýl zariaďovanie interiéru rekonštrukcie bytov

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozľahlý rodinný dom v lone prírody, ktorý nepôsobí rušivo

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Zdravé bývanie


Ako vybudovať zdravý a bezpečný domov
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky