Rodinná drevostavba, ktorá sa prispôsobí potrebám majiteľov

16.04.2018  |     

Páčia sa vám klasické domy v podobe stodoly s modernými úpravami? Tento projekt prekvapí nielen príjemným interiérom, ale najmä možnosťou prispôsobiť sa k aktuálnym potrebám a požiadavkám majiteľov.

Drevodom v Srbsku, v Českom krase, navrhli architekti Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová zo štúdia SPORADICAL. 
 

Na mieste staršieho domu

Dom vyrástol na miestne staršieho domu a do istej miery ho pripomína. Pôdorys v tvare obdĺžnika 7,6 x 12,3 metra umožňuje praktické členenie interiéru. Klasická sedlová strecha (45°) je riešená ako symetrická so štítom vo výške 7,6 metra. Kratšia strana domu je orientovaná k príjazdovej ceste, dom sa ďalej tiahne dlhšou stranou do súkromia pozemku.
 

Veľkolepé presklenie s posuvnými okenicami

Na prvý pohľad si všimnete príjemnú fasádu, ktorá dom priam vtláča do prostredia. Je vytvorená z dubových dosiek. Výrazným praktickým, ale aj estetickým prvkom sú veľkorysé okná na prízemí domu a ich tienenie. Celú presklenú časť je totiž možné zakryť skladacími drevenými okenicami, rovnako ju môžete odokryť. Zložené okenice potom vytvárajú napravo od okien zaujímavý prvok. 
 

Paluba, terasa a mazanie hraníc

Okolo celého domu je vytvorená drevená paluba. Na južnej strane je väčšia terasa prepojená s hlavným obytným priestorom. Stačí odtiahnuť posuvnú presklenú stenu a priestor interiéru sa spojí s exteriérom. Z terasy môžete pokračovať priamo do južnej časti pozemku, kde sa nachádza aj prístupová cesta. Vedie k nej široké schodisko ponad potok.  
 
 

Ako je riešená dispozícia?

Na prízemí sa nachádzajú hlavné obytné priestory vrátane kuchynského kúta, technickej a hygienickej miestnosti. Po schodoch sa dostanete na druhé nadzemné podlažie, ktoré je poňaté ako nočná časť. Nachádzajú sa tu dve menšie izby a jedna väčšia, kúpeľňa a toaleta. Do podkrovných priestorov je urobených dostatok okenných otvorov, aby i tu bol interiér presvetlený a vzdušný. Interiér je odľahčený použitím bielej farby a svetlého dreva na väčšine plôch.
 

Záhradka dostupná z podkrovia

Terén za domom prudko stúpa. Na tomto miestne vznikla záhradka, ktorá je prístupná z podkrovia. Pokiaľ ide o konštrukciu objektu, je riešená ako celodrevená fošňová. Z vnútornej strany je stužená OSB doskami. Skladba stien je difúzne otvorená. 
 
 
 

Dom Český kras v skratke

architektonické štúdio: SPORADICAL
 
autori: Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová
 
lokalita: Český kras, Srbsko
 
projekt a realizácia: 2009 až 2012
 
Plocha pozemku: 731 m2 
 
Obstavaný priestor: 608 m3  
 
Zastavaná plocha: 100 m
 
Úžitková plocha: 150 m
 
 
Sabína Zavarská
Foto: Daniela Dostálková 

Tagy:
drevostavby drevodomy sedlové strechy

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky