Starý hospodársky dvor premenili na unikátne bývanie

30.04.2018  |     

V malebnom prostredí stál hospodársky dvor zložený z viacerých starých budov. Stačilo málo a padlo rozhodnutie, že toto je ideálne miesto na bývanie.

Samozrejme, bolo potrebné upraviť budovy na ich novú funkciu.

 

V pamiatkovej zóne

Lokalita Plzeň-Bukovec, v ktorej bol starý statok na predaj, je veľmi cenná práve kvôli zachovaniu hospodárskych dvorov, starých sedliackych stavieb a stôp po nich. V roku 1995 bola vyhlásená za vidiecku pamiatkovú zónu. Stavby boli do veľkej miery zachovalé a kvalitné. Pri revitalizácii sa architekti snažili zachovať čo najväčšiu možnú mieru pôvodných prvkov. Samozrejme tak, aby stavby vyhovovali modernému bývaniu a potrebám rodiny.

Jeden z najzachovalejších

Hospodársky dvor patrí k najlepšie zachovaným statkom, navyše sa tu v minulosti neuskutočnila žiadna rekonštrukcia. Akurát stav hospodárskej budovy a stodoly bol už v havarijnom stave. Celý hospodársky statok tvorí celkovo päť objektov, ktoré sú obkolesené kamenným múrom. ​

Pokora k miestu

„Z hľadiska pokory k samotnému miestu sme navrhli zachovanie pôvodných hlavných objemov s doplnením drobnejších prístavieb. Dvor zachovávame v jeho pôvodnej celistvej forme. Prístavby zámerne architektonickými prostriedkami potláčame tak, aby vynikli pôvodné budovy,“  vysvetľujú autori projektu svoj citlivý prístup. V dome, ktorý vznikol namiesto bývalého chlievu, sú dve bytové jednotky.  V druhej stavbe, ktorá vznikla z bývalej stodoly, sa nachádza jedna bytová jednotka a spoločenský priestor. Na mieste rozpadnutej stodoly je kryté parkovacie státie.

Moderné je oddelené od historického

Počas všetkých úprav architekti pristupovali k riešeniu s úctou k historickým hodnotám stavieb. Aj v moderných prístavbách je badateľný rešpekt voči pôvodnej štruktúre. Snahou architektov bolo oddeliť súčasné a historické, avšak vo vzájomnej symbióze. Hlavné objekty so sedlovými strechami sú doplnené objektmi s plochou strechou tak, aby nekonkurovali dominujúcim pôvodným stavbám a nenarušili pôvodnú štruktúru dvora. Celému dvoru dodáva charizmu sanovaný pôvodný obvodový múr. 

Úprava hospodárskeho dvora Bukovec získala cenu poroty v súťaži Cena Hanuše Zápala 2014-2017.

 

Premena hospodárskeho dvora Bukovec na bývanie

architektonické štúdio: projectstudio8

autori: Bohuslav Strejc, Ondřej Janout, Martin Spěváček

lokalita: Plzeň-Bukovec, Nad Mlýnem, ČR

štúdia: 2013

projekt: 2014

Realizácia: 2015

Sabína Zavarská
Foto: Kompost.works

Tagy:
rekonštrukcie domov rekonštrukcia stodoly rekonštrukcia statku hospodárske dvory

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky