Jednoizbový byt v Pezinku so šikovnou dispozícou a balkónom

11.05.2018  |     

Pokiaľ ide o počet zaujímavých nápadov na meter štvorcový, hustotu tohto bytu dosahuje len máloktorý. Miro si ho navyše zariadil vlastnými rukami a väčšina vybavenia uňho dostala druhú šancu – takmer každý predmet tu má svoju „pôvodnú adresu“ a mnohé absolvovali nečakanú premenu.

Úpravy aj zariaďovanie bytu boli čisto v Mirovej réžii – od návrhu až po realizáciu. Na dispozícii nebolo veľmi čo meniť, a hoci byt kúpil zrekonštruovaný, začal naozaj z gruntu: vyrovnal a nanovo omietol steny aj stropy, všade položil nové laminátové podlahy. „Parkety s V-drážkou pôsobia prirodzenejšie. Vyzerajú ako dosky a na priznaných škárach neprekáža, keď spoje trochu pracujú,“ vysvetľuje.

Za babku na inzerát kúpil Miro veľa vecí – napríklad aj kuchynské stoličky, ktoré presne sadli k neštandardnej výške stola. Bolo ich len treba opraviť.

 

Industriál DIY

Jednoizbový byt mal šikovnú dispozíciu a balkón, ktorý pri malých bytoch nebýva pravidlom. Mirovi sa páčil, a tak sa rozhodol, že si tu zariadi štýlové bývanie – industriál bol preňho to pravé orechové. V hlave už mal hromadu nápadov, stačilo ich „len“ zrealizovať.

Ibaže cesta, ktorú si zvolil, bola jedna z najnáročnejších: „Industriál celkom letí a originálne výrobky v tomto štýle sú dosť drahé. To som si nemohol dovoliť, tak som nakupoval z druhej ruky za zlomok ceny,“ hovorí. Aj výhodná kúpa má však obvykle svoje „ale“. „Hľadanie v inzerátoch na internete ma síce bavilo, ale nájsť presne to, čo som potreboval, trvalo niekedy dosť dlho. Navyše som si mnohé veci sám upravoval a prerábal, čo chce tiež svoj čas.“

A tak, hoci má byt len 38 m2, dostať ho do stavu, aký si predstavoval, nakoniec trvalo Mirovi vyše pol roka. Práve spôsobom svojho vzniku však získal interiér osobitosť a dušu vyskladanú z príbehov, o ktoré sa domáci pán ochotne delí. Takmer každý predmet tu má totiž svoju „pôvodnú adresu“, má za sebou históriu hľadania a nájdenia, mnohé absolvovali dlhú cestu a nečakanú premenu, mnohé boli zachránené pred šrotoviskom a v byte dostali druhú šancu a celkom nové využitie. Čo stena, to zaujímavý nápad. Alebo hromada nápadov. A hoci nejde o starú fabriku, ale o zrekonštruovaný panelák, Mirovi sa podarilo dostať doň to pravé industriálne srdce.

„Od začiatku som mal istú predstavu, čo chcem s bytom urobiť. Väčšinu vecí som zháňal cez inzeráty na internete a sám som si ich upravoval – je to náročné na čas, ale naozaj ma to baví.“

Miro majiteľ

Veľké zrkadlo a skrine, ktoré boli kedysi v sortimente Ikey, patria tiež k výhodným kúpam na inzerát. „Boli ako nové,“ pochvaľuje si Miro.

V jednoizbovom byte nie je veľa miesta, obaja jeho obyvatelia sú však veľmi poriadkumilovní, Miro je veľký pedant a Lucka zbytočne „neškrečkuje“ veci, ktoré nepoužíva. Byt tak nie je zaprataný, hoci tu bývajú dvaja.

Kľúčom k príjemnej atmosfére v malom byte je poriadok a systém. U Mira má každá vec svoje presne určené miesto, všetko má svoje pravidlá.

Originálny obklad na stene za televízorom je vlastne vyradená vzorkovnica parkiet z interiérového štúdia.

Luckine psy Edo a Sheldon majú pelešteky v čiernej klietke, ktorá do obývačky sadla priam osudovo. A ako sa žije v jednoizbovom byte vo štvorici? „Psy sa mi väčšinou motajú popod nohy alebo spia – chodíme s nimi do lesa, aby sa vybehali. Zatvárame ich, len keď sú doma samé, inak by totiž všetky vankúše v byte „vybuchli“,“ smeje sa Lucka.

Originálne nápady, recyklácia, prekvapivé detaily a štýlové doplnky – tieto štyri veci charakterizujú celý interiér.

 

KTO TU BÝVA

Miro, Lucka a dva francúzske buldočky Edo a Sheldon. Miro pracuje v stavebníctve, je zručný remeselník a veľký pedant, Lucka je obchodná zástupkyňa, výborne pečie a nerada „škrečkuje“ zbytočnosti.

Erikin pohľad

Každý mail od čitateľa, ktorým nás pozýva na návštevu, mi urobí radosť – teší ma, keď chce niekto ponúknuť inšpiráciu ostatným, podobne ako sa sám inšpiroval na našich stránkach. I keď, pochopiteľne, nie každý interiér sa v časopise objaví. Mirov mail patril medzi tie, ktoré ma potešia aj po otvorení fotografií. A keď sme s našimi fotografmi prekročili prah jeho bytu, ovládlo ma doslova nadšenie (predsa len fotky z mobilu nedokázali vystihnúť tú atmosféru). Niečo také osobné môže vzniknúť len vtedy, keď majú domáci ku každému kusu zariadenia vzťah, keď sa každému predmetu venuje pozornosť. A príbehy, ktoré sa k nim viazali, na mňa urobili dojem. Zapôsobila na mňa aj štýlová jednotnosť a vkus, s akým Miro zdanlivo nesúrodé veci skombinoval, to, ako sa dokázal od začiatku až do konca držať svojho plánu. Ako vidno, dobrý interiér nemusí nutne stáť veľké peniaze. Chce to však talent, predstavivosť a trpezlivosť, hodí sa aj trocha zručnosti. Odo mňa jednoznačne palec hore. :-)

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: NORA A JAKUB ČAPRNKA
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2018

Tagy:
zariaďovanie malého bytu malé byty industriálny štýl jednoizbové byty byty v Pezinku

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky