Takmer neviditeľná dostavba k rodinnému domu, v ktorej sa zrkadlí okolitá príroda

29.05.2018  |     

Na juhu Francúzska, v kraji s typickými líniami kamenných múrikov, viníc a terasovitých záhrad, navrhli architekti zo štúdia ELLENA MEHL Architects zaujímavú dostavbu k rodinnému domu – nenápadnú, no zároveň výrazne osobitú.

V sklenenej fasáde sa zrkadlí okolitá príroda. Stena tu nie je bariérou, ale prvkom spájajúcim exteriér a interiér v jeden veľkorysý celok.

Kameň, tráva, sklo

Hoci pôvodný dom postavili pred menej než štyridsiatimi rokmi, je typickým príkladom miestnej tradičnej architektúry: jednoduchý a kompaktný, s kamenným vchodom, malými oknami a škridlovou strechou. Keďže majiteľom začal byť trochu tesný, rozhodli sa osloviť dvojicu architektov Hervého Ellenu a Stéphanie Mehlovú, ktorí pre nich navrhli originálnu prístavbu. 

Je čiastočne ukrytá pod zemou, má strechu porastenú trávou, za ktorou pokračuje malý vinohrad a pritom ponúka veľkolepý výhľad do otvorenej krajiny. V suteréne novej časti, ktorý nadväzuje na kuchyňu v pôvodnom dome, nájdeme dve pivnice a technickú miestnosť s kotlom. Na nadzemnom podlaží sa nachádza spálňa, šatník a kúpeľňa.

Nadzemnú časť dostavby tvoria tri navzájom sa pretínajúce plochy, pričom každá je zastúpená iným materiálom, typickým pre tunajší kraj: sklom, trávou a kameňom. Sklo otvára interiér do krajiny, tráva tvorí plynulý prechod medzi okolitým terénom a prístavbou a kameň odkazuje na pôvodné terasovité múriky. 

Interiér je koncipovaný jednoducho a tak, aby ladil s celkovým minimalistickým poňatím dostavby. Vďaka kombinácii moderného nábytku s historickým je však zároveň dostatočne útulný.

 

Autori

Hervé Ellena a Stéphanie Mehl, ELLENA MEHL Architects
www.lnamel.com

dostavba k rodinnému domu

počet podlaží: 

realizácia: 2017

lokalita: Spéracèdes, Francúzsko

TEXT:  TEREZA JANIŠOVÁ
FOTO: HERVÉ ELIENA, V2COM
ZDROJ: časopis Môj dom 5/2018

Tagy:
rodinné domy dvojpodlažné domy prístavby rodinných domov terasovité záhrady

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Minimalistický dom, ktorý v prudkom svahu levituje nad krajinou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky