Náročný rodinný dom, ktorý skĺbil mimoriadne funkcie so netradičnými záľubami majiteľa

06.06.2018  |     

V Gdyni, jednom z najmladších no historicky významných poľských miest, stojí dom, ktorý navrhli domáci architekti Zbigniew Reszka a Michal Baryzewski. Náročná stavba je skĺbením mimoriadnych funkcií so netradičnými záľubami majiteľa.

V spodnej časti budovy sa nachádza okrem garáže pre osobné autá i showroom pre zbierku historických automobilov.

 

Spojenie tvarov a logika podlaží

Architekti zvolili tvar budovy vytvorený jedinečnou kompozíciou troch interaktívnych stavebných konštrukcií. Spojenie sedlových a plochých striech s otvorenými terasami zdôrazňuje prirodzenú podobu pobrežia a odhaľuje úchvatnú panorámu Gdaňského zálivu. Zasadenie budovy v zelenom páse umožnilo interakciu so štruktúrou terénu a vytvorenie relaxačných zón.

Rôzne zóny domu boli determinované nielen spoločnými obytnými funkciami, ale aj vysokými nárokmi a netradičnými záľubami majiteľa. Na úrovni garáže sú tiež veľké priestory na športové, wellness a rekreačné aktivity vrátane presklenej posilňovne a sauny. Podlažie v úrovni záhrady je určené na každodenné bývanie a oddych. Dominuje mu pôsobivá obývacia izba s panoramatickým výhľadom na záliv a najkrajším interiérom.

Podzemné podlažie pokrýva sčasti zelená strecha s trávnikom a terasou, ktorá slúži ako vonkajší spojovací priechod medzi obytnými priestormi a bazénom. Na prvom poschodí sa nachádzajú jednotlivé spálne a funkčné priestory zdieľané všetkými členmi rodiny.

Mirkin pohľad 

Hneď, ako som uvidela tento dom, ohromila ma jeho netradičná architektúra. Na druhý pohľad ma nadchlo miesto, na ktorom sa nachádza, pretože mať výhľad na more priamo z domu je mojím veľkým snom. Horšie je to však so starostlivosťou a udržiavaním takéhoto domu, ktorý nie je práve pre nás, bežných smrteľníkov. Architekti v každom prípade odviedli poriadny kus roboty. Návrh trojpodlažnej budovy zasadenej do náročného terénu tak, aby spĺňal všetky stavebné kritéria, požiadavky majiteľa i architektonické stvárnenie vyžadoval nie len bohaté praktické skúsenosti, ale aj odvahu. K Poľsku som mala vždy blízko, najmä preto, že Poliaci sú, okrem iného, veľmi kreatívny národ. Práve túto ich vlastnosť úprimne obdivujem aj na tomto originálnom diele.

ARCHITEKTI

Zbigniew Reszka a Michal Baryzewski, architektonický ateliér Arch-Deco
www.archdeco.pl

 

súkromná rezidencia

počet podlaží 3

lokalita Gdyňa, Poľsko

TEXT SCHÜCO INTERNATIONAL KG
FOTO ARCH-DECO / ANDREZEJ ŁOPATA
ZDROJ časopis Môj dom špeciál 

Tagy:
rodinné domy moderná architektúra trojpodlažné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky