Malý pražský byt, ktorý si odvážne vpustil dnu kárované motívy

15.06.2018  |     

Byt sympatickej maliarky pochádzajúcej zo Zlína bol zrekonštruovaný od základov. Jednoduché no príjemné zariadenie spolu s modernými doplnkami sú v úplnom protiklade s jej originálnymi kresbami, ktoré sú plné farieb a fantazijných prvkov.

Z tmy do svetla

Hoci pani Jana pochádza zo Zlína, práca, ktorú si našla neskôr v Prahe, ju prinútila hľadať si nový domov. Podarilo sa jej kúpiť družstevný byt, ktorý však pôvodní majitelia opustili takmer v nezmenenom stave. Pani Staňková túžila vniesť do svojho nového bývania kúsok seba, a tak sa rozhodla pôvodné rozmiestnenie i nábytok radikálne zmeniť. Na pomoc si prizvala architektku Janu Vrkotovú z Infinity Interier.

„Návrh bytu i s detailmi bol celkom v réžii pani architektky. Nechala som na ňu výber nábytku i dekorácií,“ priznáva majiteľka. Byt bolo potrebné najmä presvetliť. Pôvodné farby na stenách a nábytku boli podľa novej majiteľky ponuré. Chodba, hoci bola oranžová, pôsobila veľmi temne. Pôvodní obyvatelia mali dokonca fialovú spálňu: „Tá mi prekážala asi najviac. Túžila som sa jej zbaviť čím skôr,“ s úsmevom spomína pani Jana. 

 

Neveľký byt svojím dispozičným riešením novej majiteľke vyhovoval, a tak sa búracie práce odohrali len v kúpeľni, kde bolo vybúrané pôvodné jadro. Veľké zmeny spočívali predovšetkým vo výmene podlahových krytín a obkladov, v obývačke a v spálni repasovali bukové parkety. Bytu veľmi prospelo nové osvetlenie – bodové svetlá v sadrokartónových podhľadoch celú chodbu, sociálne zázemie a kuchyňu priam rozžiarili. Osvetlenie hrá dôležitú úlohu takisto v obývačke, kde je bodové svetlo umiestnené nad galériou obrázkov, ktoré majiteľka sama nakreslila.

Na otázku, kde hľadá inšpiráciu na svoje obrazy, Jana odpovedá: „Veľmi rada sa túlam po Prahe. Inšpiráciu často nachádzam na zaujímavej fotografii, ktorú mám potom chuť nejako upraviť. Nečakané nápady však často prídu aj cestou do práce či pred spaním.“

Jana Staňková, majiteľka bytu

Retro káro v modernom štýle

Veľkou zmenou prešla kuchyňa, kde pôvodná vstavaná komora a voľne stojaca chladnička zaberali príliš veľa miesta. Súčasné riešenie umožnilo použiť vstavanú chladničku a na novú potravinovú skriňu nadväzuje pult pod oknom, ktorý zväčšuje pracovnú plochu. Zároveň sa tu mohlo umiestniť i malé sedenie, napríklad na raňajky.

V obývacej izbe má miesto jedálenský stôl, ktorý slúži zároveň aj ako stôl na kreslenie, preto je osvetlenie nad ním polohovateľné. „Vzhľadom na to, že nebolo nutné mať pri stole štyri stoličky, použili sme šikovnú lavicu z IKEA, ktorá slúži ako odkladacia plocha a počas návštevy sa dá jednoducho premiestniť ku stolu,“ vysvetľuje Jana Vrkotová.

Keďže zdrojov svetla je v miestnosti dostatok, architektka sa nebála použiť do priestoru pri sedačke dekoratívne osvetlenie s vintage žiarovkami.

Celý byt je navrhnutý v duchu moderného bývania s domáckou atmosférou. Obytné miestnosti a chodba sú otapetované vzorom kocky. Tento vzor sa opakuje i na koberci v obývačke či na závese, ktorý zakrýva vstup do malého šatníka.

„Aby pomerne konzervatívny základ bytu nenudil, zvolili sme osvetlenie a dekorácie s medeným akcentom, ktorý sa dobre hodí tak k hnedým tónom, ako aj k sivým – útulnému bývaniu dodáva jednoducho ,šmrnc‘.“

Jana Vrkotová, interiérová dizajnérka

Tvorivé miesto

Celý interiér u Jany Staňkovej pôsobí sviežo, domácky a útulne. Výstredné kúsky či farby tu naozaj nenájdete. Je to sčasti aj tým, že majiteľkin súkromný život je i beztak popretkávaný množstvom rôznych odtieňov. Každú voľnú chvíľu využíva na maľovanie, ktoré sa stalo jej celoživotnou vášňou. Ako sama priznáva, nadanie zdedila po svojom otcovi, avšak umelecký talent sa v ich rodine dedí už niekoľko generácií po sebe.

Pred niekoľkými rokmi sa pod vedením Iva Sedláčka ponorila do tajov maľby a jej najobľúbenejšou technikou sa stala kresba ceruzkou. Živiť sa maľovaním neplánuje, a tak si kreslenie užíva aspoň vo voľnom čase. Obrázky vystavuje na rôznych výstavných veľtrhoch, predáva aj cez internet a snaží sa oslovovať galérie v Čechách. 

Pani Jana býva v novom byte asi rok a pochvaľuje si najmä jednoduchý nábytok a vkusné dekorácie. Jediné, čo by s odstupom času rada zmenila, by bol samostatný pracovný kút. Stôl, na ktorom teraz kreslí, by rada používala iba na stolovanie. Na kancelársku prácu i maľby by uvítala stôl v tvare L, aby si tam mohla kúpiť i šijací stroj. V hlave už má totiž niekoľko ďalších nápadov, ktorým by sa chcela v budúcnosti venovať.

Pri pretváraní svojho domova dala pani Staňková dizajnérke z ateliéru Infinity Interier voľnú ruku a toto rozhodnutie dodnes neľutuje. 

Katkin pohľad 

Ako dieťa som mala obľúbené kárované kreslo po dedkovi. Bolo veľké a náramne pohodlné. V mojej izbe doslova žiarilo. Kocka nepatrí práve k častým vzorom používaným v interiéri a ak sa vyskytne, pripomína nám časy nášho detstva. Tento malý pražský byt si káro odvážne vpustil dnu a nezostal len pri kresle. Netradične ozdobil podlahu v podobe koberca a steny odvážnymi tapetami. Retro prvky vytvorili v kombinácii s bielym nábytkom a medenými dekoráciami zaujímavý a prívetivý priestor. Musím uznať, že nebyť kockovaného vzoru, byt by zostal len ďalším vkusne zariadeným interiérom v severskom štýle. Niekedy stačí ozaj málo, aby sa naše bývanie stalo skutočne útulným miestom.

KTO TU BÝVA

Jana Staňková pracuje ako predavačka, no jej najväčším koníčkom, ktorému sa naplno venuje vo voľných chvíľach, je kresba. Jej tvorbu nájdete na www.stankova-obrazy.cz

 

dizajnérka

Autorka návrhu Mgr. Jana Vrkotová, interiérový architekt Infinity Interier

www.infinity-interier.cz

zrekonštruovaný byt

rozloha 55 m2

lokalita Praha

TEXT: KATARÍNA PAUKEJE 
FOTO: INFINITY INTERIER
ZDROJ: časopis Môj dom špeciál

Tagy:
tapety retro štýl rekonštrukcie bytov kárované tapety kárované motívy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky