Dom na Vysočine: Do drsného kraja storočiami overené riešenie

21.06.2018  |     

Pozemok sa nachádza na okraji dediny, okolo sú polia, lesy, rybníky a kopce… Dom je tvarovo lapidárny. Jednoduchá až „banálna“ stodola – osvedčený kváder so sedlovou strechou. Do drsného kraja storočiami preverené riešenie.

Vďaka umiestneniu pozdĺž severovýchodnej hranice pozemku dom nerozdeľuje záhradu, celok zostáva zachovaný. Pri pohľade z domu na juh vidieť väčšinu záhrady.

 

Sú použité klasické materiály: kameň, sklo, drevo, čierny kov. Fasáda je kamenná. Okolo tepelnoizolačného keramického muriva je 180 mm kamenná prímurovka so 40 mm prevetrávanou vzduchovou medzerou. Všetok použitý kameň pochádza z okolitých polí tak, ako kedysi. Oplechované ostenia odkazujú na súčasnosť.

Dom priečne pretína krytá terasa – priechod, „prejazd“, prístrešok pre auto, ktorý zároveň slúži ako vstup do domu, vstup do skladu a výlez na terasu. 

Vďaka z oboch strán uzatvárateľnej posuvnej bráne („vrátam do stodoly“) sa jednoducho dá meniť využitie. Minimalizuje sa tým aj počet okien a dverí na fasáde. Krytá terasa obmurovaná kameňom v horúčavách chladí, cez deň akumuluje teplo, ktoré večer z kameňa sála.

 

Veľké zasklené plochy orientované na juh prepájajú obývaciu časť so záhradou. Priestor sa otvára cez 2 podlažia do podkrovia. Interiéru dominuje kamenná štítová stena. Rovnaký kameň z polí sa použil aj na vonkajších spevnených plochách. Stropy sú drevené – trámové. Dispozícia je jednoduchá úsporná, odpady napojené na jedinú stúpačku.

Autor: Ing. Radek Hadrbolec – architekt
Foto: Tomáš Augusta, Martin Jaroš

Tagy:
rodinné domy chalupy stodoly sedlové strechy kamenné fasády

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky