Tento dom nazvali architekti „Chameleón“: Rýchlo pochopíte, prečo!

13.07.2018  |     

Nevšedný dom zapasovaný do prírodného prostredia, ktorý architekti nazvali „chameleónom“ prekvapuje rôznymi zákutiami, detailmi a priestormi určenými na rôzne funkcie.

Nájdete tu tiché zákutia, ale aj veľké spoločenské priestory otvorené do prírody. K tomu všadeprítomné drevo a zeleň.

 

Medzi lesom a riekou

Stavba na nachádza v bujnej prírode juhozápadného pobrežia Bali. Pozemok prináša spojenie viacerých odlišných prírodných prostredí – z jednej strany výhľad na hustý les, z druhej na rieku. Vzhľadom na krásne prírodné prostredie bolo hlavnou úlohou architektov vytvoriť projekt, ktorý nebude pôsobiť rušivo a čo najlepšie zapadne to prostredia. 

Ako súčasť krajiny

„Vychádzali sme z myšlienky krajinnej architektúry s tým, že sme zmazali hranice medzi prírodným a vybudovaným. V dôsledku toho sa zdá, že budovy sú súčasťou samotnej krajiny a prelínajú sa s ňou,“ vysvetľujú základný princíp riešenia návrhu architekti. Niekedy dominuje krajina a niekedy stavba, čo sa zase vzápätí zmení. Toto prelínanie funguje na viacerých úrovniach a do hry sa aktívne zapája prirodzený terén. Príjemným doplnkom exteriéru je bazén. 

Stále je čo objavovať

Koncepcia projektu vychádza z tradičnej balijskej architektúry, v ktorej majú rôzne pavilóny rozdielne funkcie a všetky spoločenské priestory sú otvorené. Spálne, kancelária, fitnes centrum a mediálna miestnosť vytvárajú uzatvorené celky, avšak ani im nechýba kontakt s exteriérom.  Od prvého kroku, ktorý v dome urobíte, sa ocitnete v priestore, v ktorom je stále čo objavovať. Tento priestor sa mení podľa vonkajších podmienok, viete si ho prispôsobiť svojim potrebám. 

Interiér chráni vonkajší rám

Hlavná budova je riešená ako dvojpodlažná a má obdĺžnikový pôdorys. Vnútorný rám vyčleňuje priestory, v ktorých trávia obyvatelia väčšinu času. Maskované zelené strechy (kvôli ktorým získal dom meno chameleón) majú chladiaci efekt a pomáhajú pri zbere dažďovej vody. 

Z lokálnych zdrojov

Celkový efekt stavby je čistý a moderný, ale na rozdiel od chladných betónových priestorov tu cítite teplo, organickosť, ba až zemitosť. Materiály použité na stavbu pochádzajú od miestnych dodávateľov a pomáhajú minimalizovať uhlíkovú stopu v domácnosti. 

Bez ekologických systémov by sa tu nedalo žiť

Samozrejmosťou vily sú ekologické systémy: pasívne chladenie, výber udržateľných materiálov, solárne panely, recyklácia vody a zber dažďovej vody na záhradné zavlažovanie. 

 

Vila Chameleón v skratke

Architektonické štúdio: Word of mouth house

Hlavný architekt: Valentina Audrito

Dizajnérsky tím: Abbie Labrum, Dewi Arianti,Agung Sudarma, Rachel Fabrina, Levina Sunarjo, Firman Azi, Parinita Dewan

Lokalita: Kediri, Indonesia 

Plocha: 1 015 m2

Rok realizácie: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Daniel Koh, Word Of Mouth

Tagy:
pasívne chladenie rodinné domy Bali záhradné bazény ekologické systémy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Stvárnená láska k vode: V tomto dome sa budete cítiť ako na lodi

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky