Rodinný dom postavený z troch materiálov: drevo, betón a sklo

17.07.2018  |     

Príjemný dom so štítom, v ktorom je kruhové okno, je charakteristický veľkou sedlovou strechou s presahom cez múry prízemia. Strecha je výrazne vyššia ako obdĺžniková základňa domu. Z niektorých pohľadov sa prízemie stráca – vďaka preskleniu. Jednu časť prízemia – jedáleň – je možné otvoriť ako terasu na pomedzí interiéru a exteriéru.

Tri materiály

Dom so štítom, ako projekt nazývajú samotní jeho autori, sa nachádza na okraji malej osady. Pozemok poskytuje krásny výhľad na okolitú prírodu alpského regiónu v Hornom Rakúsku. Požiadavkou majiteľov bolo vytvoriť dom, ktorý harmonicky spája okolie s interiérom a prírodnú krásu vnáša priamo dovnútra. Chceli pokojnú, štýlovo čistú architektúru – dom postavený z troch materiálov: drevo, betón a sklo.

 

Prízemie zastrčené do svahu

Masívne drevo a presne zvolené prvky dávajú konečnému riešeniu architektov jednoduchosť a komplexný vzhľad. Jednoduchosť vyplýva z jasnej štruktúry stavby. Nájdete tu však aj zložitejšiu stránku. Tá vyplýva z rozmanitosti priestorov, ktoré dom ponúka. Prízemie je v jednej časti vsadené do svahu a nachádza sa pol metra pod úrovňou terénu. Okrem kuchyne s jedálňou a obývacou časťou tu nájdete spálňu s hygienickým zázemím. Na poschodí sa nachádzajú tri samostatné izby a veľká kúpeľňa. 

Pri štíte otvorený po strechu

Hlavné obytné miestnosti sú otvorené až po strechu, preto pôsobia vzdušne a priestranne. Vysoký hrebeň strechy umožňuje bezproblémové využitie podkrovia na obytný priestor a ponúka zaujímavé výhľady na okolie. Interiér je taktiež obložený drevom, z rovnakého dreva sú aj schody. Šikovným riešeným sú nízke skrinky umiestnené popri jednej stene domu. Okrem úložných priestorov slúžia aj na posedenie alebo relax pri okne. 

Maximálna kvalita a pohodlie

Architekti sa už od začiatku zameriavali na ekologickú a biologickú kvalitu stavby. Dom je celý postavený z dreva, izolovaný celulózou. Napriek jednoduchej konštrukcii a minimalistickému použitiu materiálov sa architektom podarilo dosiahnuť maximálnu kvalitu stavby a pohodlie pre obyvateľov „Domu so štítom“. Okrúhle okno v štíte domu presvetľuje celú obývaciu zónu. 

 

Dom so štítom v skratke

Architektonické štúdio: mia2/Architektur

Lokalita: Roßleithen, Rakúsko

Hlavní architekti: Sandra Gnigler, Gunar Wilhelm

Rozloha: 156 m2

Realizácia: 2017

Sabína Zavarská
Foto: Kurt Hörbst

Tagy:
rodinné domy drevené fasády drevené domy drevený interiér

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky