Drevený dom s unikátne riešenou strechou

27.07.2018  |     

Veľké slamené klobúky sú dnes módnym trendom na plážach, ale verili by ste, že podobný umne tvarovaný klobúk môže mať aj strecha dreveného domu? Samozrejme, tento drevený dom je veľmi špeciálny a stojí na civilizáciou málo dotknutom mieste.

V lone bambusov

Originálny projekt nazvaný Treewow Villa O nájdete v málo navštevovanej horskej dedinke na úpätí hory Siming v Yuyao v Číne. Drevený dom stojí na západnom brehu dolného toku lokálnej rieky. Okolo sa nachádzajú zelené bambusy, ktoré vytvárajú príjemnú a pokojnú atmosféru. Neďaleko stojí stará továreň na čaj. 

 

Oceľ a drevo

Dom meria rovnako ako priemerný dospelý bambus, teda osem metrov. Jeho spodná časť pozostáva z oceľových nosných stĺpov, horná je vytvorená prevažne z dreva. Terasa domu čiastočne prevísa nad riekou a vytvára pocit plávajúcej terasy – na druhom konci sa špirálovito zvyšuje a spája so strechou. Oceľové stĺpy nadnášajú dom do výšky nad samotný pozemok. Týmto spôsobom sa podarilo architektom minimalizovať škodlivý vplyv na životné prostredie, ale tiež vytvoriť priestor pre väčšie aktivity na pozemku. 

Kruhové riešenie

Tvar písmena O je základom koncepcie celého domu. Jeho horná úroveň je vytvorená z troch nesústredných kruhov: terasy, ktorá prečnieva nad potok, dvojpodlažnej izby pre hostí a zvlnenej strechy. 

Základom plánu domu je jednoduchá špirálová línia. Toto uloženie umožnilo vyčleniť kúpeľňu a schody od obytného priestoru a vytvoriť mnohé zaujímavé efekty, ako tienenie a rôzne výhľady. Z každého okna získate iný pohľad na okolitú prírodu. Priamo z terasy uvidíte 200 rokov starý strom. 

Multifunkčná strecha

Jedinečným zážitkom je vyjsť na strechu a pokochať sa pohorím priamo z nej. Strechu a steny podopiera 57 nosníkov, ktoré sa k vrcholu stenčujú. Strecha vďaka svojmu klobúkovému štýlu plní mnoho funkcií. Okrem vyhliadky uprostred klobúku jej presahy tienia dôležité miesta, udržiavajú súkromie hostí a zvýrazňujú eleganciu prírodných materiálov upravených do mäkkých tvarov. 

 

Treewow Villa O v skratke

Architektonický ateliér: MONOARCHI

Hlavní architekti: Xiaochao Song, Keming Wang 

Plocha: 80 m2 

Lokalita: Zhongcun, Luting, Yuyao, Zhejiang Province, Čína

Projekt: 2017

Realizácia: 2017 - 2018 

Sabína Zavarská 
Foto: Hao Chen, Xiaodan Song 

Tagy:
drevené domy drevostavby drevodomy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Unikátna chata na prenájom

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky