Presťahovať historickú drevostavbu na vidiek? Neváhali ani sekundu!

02.08.2018  |     

Keď mladý pár objavil ponuku presťahovať budovu takmer storočnej drevenej školy do dediny neďaleko hlavného mesta, neváhal ani sekundu. Ich životné tempo sa tam zázračne spomalilo a to si nevedia vynachváliť.

MASÍVNA SKLENENÁ „DOKTORSKÁ“ VITRÍNA hravo pojme všetok porcelán a riad, ktorý mladý pár potrebuje pri stolovaní. Mnohé kusy nábytku majitelia svojpomocne zrenovovali, iné kúpili na blších trhoch.

 

Spomalené tempo

Presťahovať kompletne celý dom z jedného miesta na druhé vôbec nebolo jednoduché, ale majiteľom to za tú námahu rozhodne stálo. Umelkyňa Asia Gwis zanechala život v hlavnom meste, aby mohla spolu s manželom a ich troma mačkami vytvoriť útulnú oázu pokoja na neďalekom vidieku. „Keď sme našli ponuku presťahovať budovu starej drevenej školy do jednej z lokalít blízko Varšavy, okamžite sme vedeli, že to je to, čo chceme. A o tom, že to bolo správne rozhododnutie, sme ani na sekundu nezapochybovali. Po presťahovaní na dedinu sa naše životné tempo zázračne spomalilo.” 

„Keby som mala poskytnúť jednu radu týkajúcu sa zariaďovania interiéru, povedala by som, že je dôležité nájsť si vlastný štýl a zostať mu verný. Kľúčom k tomu je jednoduchosť.” 

Asia, majiteľka

Kedže dom slúži aj ako pracovňa, najväčšou výzvou bolo vytvoriť priestor, ktorý bude pomáhať pri koncentrácii a súčasne umožní chvíľku si vydýchnuť. Majiteľom záležalo tiež na tom, aby vytvorili atmosféru, v ktorej by sa všetci cítili vítaní – nielen rodina a priatelia, ale aj zvieratá. „Dom je rámcom pre život – nie je to nejaký zvláštny tvor oddelený od človeka,” hovorí Asia a zo slov cítiť, že jej obľúbenou intriérovou návrhárkou je Ilsa Crawford. „Snívali sme o tom, že tu vytvoríme priateľský, otvorený priestor, a myslím, že sa nám to podarilo.”

„Jednoduchosť je vždy módna, trendová a krásna.” 

Asia, majiteľka

Katarínin pohľad

Bývanie v budove storočnej školy musí byť už samo osebe zážitkom. Koľko detí v nej kedysi sedávalo, aké zážitky a atmosféra v nej vládli? V každom prípade, jej dnešná atmosféra je mimoriadne čarovná. Asii sa tu podarilo vytvoriť krásny domov, kde cítiť jej umeleckú dušu a zmysel pre krásu. Celým priestorom sa nesie vďaka bielej farbe pocit čistoty, prirodzene pekne sa v ňom vynímajú rôzne umelecké artefakty a hodnotné kusy nábytku s dušou. Áno, sadnúť si na hojdačku pri kozube, len hompáľať nohami a kochať sa okolitou krásou. Živo si to tam viem predstaviť.

 

KTO TU BÝVA

ASIA GWIS, grafická dizajnérka, ilustrátorka a blogerka. Ako umelkyňa na voľnej nohe spolupracuje s niekoľkými vydavateľstvami, navrhuje a ilustruje detské knižky a články pre dospelých, píše aj vlastný blog Kavka Design.

historická drevostavba

plocha 130 m2

lokalita okolie Varšavy

TEXT a FOTO: WESTWING 
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2018

Tagy:
minimalizmus drevené domy drevostavby tehlové steny

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Keď sa „stodola“ inšpiruje katalógovými domami

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 4/2019 v predaji


Najlepšie tipy vo vidieckom štýle
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky