Súčasný interiér vo vidieckom štýle: Rodinný dom v Bernolákove zariadený so srdcom

06.08.2018  |     

Keď majitelia objavili v starej časti dediny neďaleko hlavného mesta zarastený zanedbaný pozemok s obrovským košatým orechom uprostred, vedeli, že toto je to miesto, kde by sa dal vytvoriť príjemný domov.

 

Cesta z mesta

Príbeh rodiny, ktorá sa presťahovala z mesta na vidiek, je podobný stovkám ďalších. Keď sa začali rozrastať, rozhodli sa vymeniť prízemný tmavý byt v starom paneláku za niečo väčšie. Majiteľka vybrala obec neďaleko Bratislavy, ktorú od detstva poznala. Jej rodičia tam totiž mali starší dom po predkoch s veľkou záhradou, ktorú cez víkendy chodievali obrábať. (Medzičasom sa tam presťahovali aj oni, takže sú vždy „poruke“, čo je mimoriadne praktické pri malých deťoch.)

Napriek tomu, že ani jeden z majiteľov nemusel kvôli svojmu zamestnaniu pravidelne každý deň dochádzať do Bratislavy, dôležitým faktorom bola pre nich aj dostupnosť hlavného mesta vlakom. Ukázalo sa to ako dobré riešenie. Keď nemajú chuť tráviť drahocenný čas v dopravných zápchach, môžu využiť vlak a za necelých 20 minút sú na bratislavskej hlavnej stanici. „Mám rada rána, keď si nasadím do uší slúchadlá a pozorujem spoza okna vlaku ubiehajúcu krajinu i spolucestujúcich, premietam si, čo ma počas dňa čaká. Je to takých mojich ranných 20 minút meditácie,“ s úsmevom opisuje cestovanie majiteľka.

Nuž a druhou veľkou výhodou pozemku bolo, že sa nachádzal priamo v samotnom srdci dediny, v jej starej časti, len niekoľko sto metrov od kaštieľa. „Všade zájdeme pešo. Do obchodu, na poštu, do knižnice aj do krčmy. Deti to majú kúsok do školy či na krúžky do ZUŠ-ky. Toto je obrovská výhoda oproti bývaniu v satelitoch.“ Ale za výberom tohto miesta na bývanie bolo predsa len ešte niečo viac, nielen praktické záležitosti. „Keď sme sa vyštverali na starý plot a nakukli do zarastenej záhrady, v strede ktorej ‚trónil‘ krásny a majestátny starý, ale zdravý orech, bolo rozhodnuté. Kúpime si tento veľký strom s menším pozemkom,“ opisujú začiatok príbehu ich bývania domáci.

NA PRÍZEMÍ SA NACHÁDZA okrem vstupnej chodby, kúpeľne a pracovne otvorený priestor, ktorý prechádza z kuchyne cez jedálneskú časť až do obývačky, z ktorej vedú veľké zasklené dvere na terasu. 

ZA KNIŽNICOU sa nachádza spodná kúpeľňa so sprchovacím kútom, druhá s vaňou je na poschodí. Z chodby vedú ešte jedny dvere do pivnice. Na pozemku stál kedysi malý polozrúcaný domček, ktorý sa však nedal zachrániť, tak majitelia zakomponovali do projektu aspoň časť z jeho pôvodnej pivnice.

„V domácnosti s tromi mužmi som potrebovala svoje útočisko na taký ten romantický, vyslovene ženský spôsob. Táto svetlá podkrovná izba slúži nielen ako moja pracovňa, ale aj ako občasná hosťovská izba, ,fitko’ či čitáreň.” 

Katarína, majiteľka

Taký obyčajný dom

Po tom, čo majitelia kúpili pozemok, museli zbúrať a odviezť stavebný odpad z polorozpadnutého domčeka, ktorý tam roky stál opustený. Zachránili z neho aspoň staré tehly, z ktorých postavili plot za terasou smerom k susedom, kde stojí záhradná sprcha, a kruhovú lavičku okolo orecha. Keďže pozemok bol na jednej z najstarších ulíc, rozhodli sa pre tvar, ktorý sem svojím výzorom zapadne. Klasický poschodový dom so sedlovou strechou.

„Pod jej štítom máme z obkladových pásikov vytvorený kruh, ktorý evokuje vlakové stanice. Vždy sa mi to veľmi páčilo. Navyše, je to dobré orientačné znamenie, napríklad pre kuriérov: dom s kolieskom pod strechou.“ Postavili si ho svojpomocne za necelý rok najmä vďaka tomu, že majiteľkin otec je stavbár a všetko mal pod palcom práve on.

„Kúpili sme hotový projekt, ktorý sme však dispozične mierne upravili pre zužujúci sa pozemok a pivnicu, ktorú sme sem zakomponovali z pôvodnej stavby. Použili sme v tom čase najhrubšie tehly na trhu, okná i dvere sú drevené, v detskej izbe sme priznali trámy. Zariaďovali sme ho postupne, najmä s ohľadom na financie. V čom som mala však od začiatku jasno, bola kuchyňa. Svetlá, priestranná, s oknom do ulice a ostrovom uprostred. Ešte aj posteľ by som v nej najradšej chcela mať, ale to mi neprešlo,“ vraví majiteľka. 

PALETY NA STENE VYROBIL DOMÁCI a dnes sú domovom previsnutých muškátov a netýkaviek, ktoré majiteľka zachránila pred vyhodením v obchodnom dome.

Na terase sa u nás počas sezóny relaxuje, griluje, ale aj pracuje a učí. No a v zime, keď je zasnežená, dokonca aj otužuje. Počas týchto momentov najviac oceňujem bývanie a súkromie, ktoré mi poskytuje dom s vlastným, hoci malým pozemkom. 

Katarína, majiteľka

Nenáročná záhrada 

Pomerne náročné úpravy si vyžadoval aj pozemok, ktorý bol veľmi zanedbaný. Okrem orecha zachránili dve prastaré marhule, ktoré každý rok bohato zarodia.

„Vyrastala som v Petržalke bez akéhokoľvek vzťahu k záhradkárčeniu. Postupne som tu však systémom ‚pokus-omyl‘ vypestovala niečo aj ja. Mám tu niekoľko ružových kríkov, bohaté levandule, ibišteky, kalinu, ríbezľu, muchovník... Starú nevábnu stenu od susedov nám už celú obrástol môj obľúbený brečtan a steny predného dvora sú zasa v sezóne zahalené paviničom. Manžel vyrobil dva vyvýšené záhony, kde pestujeme paradajky a papriky. Na terase mám kopu kvetov v kvetináčoch a bylinkový záhon, to mi úplne stačí.“

Majitelia si nevedia vynachváliť prirodzený tieň, ktorý vrhá mohutný košatý orech na terasu aj počas horúcich letných dní. Na jeseň vytiahneme hrable a do odstraňovania nekonečného lístia je zahrnutý každý člen rodiny. „Radi sedíme, či už na terase, alebo aj v obývačke, a spoza okna sledujeme, ako sa záhrada mení počas ročných období. Máme radi, keď prší a dážď bubnuje na strešné okná... Jednoducho, bývanie v tomto našom obyčajnom dedinskom dome vyhovuje našim momentálnym potrebám a zatiaľ by sme nemenil,“ prezrádzajú. 

FRANCÚZSKY BALKÓN poskytuje pohľad do záhrady a zároveň aj krásne presvetľuje celý priestor. V čase, keď je orech rozkvitnutý, izbu doslova zaplavuje zelenou.

Mirkin pohľad 

Tak takto si predstavujem súčasný interiér vo vidieckom štýle. Každý kus nábytku, doplnky, textílie i obrazy majú svoje presné miesto, akoby tam patrili odjakživa. Z celého domu cítiť prívetivú, útulnú atmosféru a vidieť, že majitelia do jeho zariaďovania vložili celé srdce. Tiež úprimne obdivujem majiteľku Katku, ktorá má zmysel pre „zachraňovanie“ už nepotrebných alebo vyhodených vecí. Dáva im tak druhú šancu a zároveň myslí na našu planétu. Veľmi sa mi páči kuchyňa s tými všetkými starožitnými i modernými náčiniami a hrnčekmi či vázičkami. A keby som mohla, tak do záhradného domčeka pod marhuľou by som sa nasťahovala hneď!

 

rodinný dom

obytná plocha 190 m2

pozemok 530 m2

lokalita Bernolákovo

TEXT: KATARÍNA BAROŠOVÁ 
FOTO: MIRO POCHYBA 
ZDROJ: časopis Môj dom 7/2018

Tagy:
rodinné domy vidiecky štýl domy v Bernolákove

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky