Z chátrajúcej drevenej chaty príjemné a štýlové útočisko

11.09.2018  |     

Chátrajúca drevená chata na nádhernom mieste pri jazere Loufg Ree sa po prestavbe zmenila na príjemné a štýlové útočisko.

 

Plánovanie zmien

Keď v roku 2010 Egon zdedil starú chatu pri jazere, bol rozhodnutý nechať si ju – určite aj pre krásne spomienky z detstva. „Ako dieťa som to tu mal rád, ale pamätám si, že sa mi miestnosti zdali tmavé a stiesňujúce, a ani okná neboli dosť veľké, aby si človek mohol vychutnať výhľady na toto čarovné miesto,“ hovorí. Egon a Richard vedeli, že kľúčom k úspechu rekonštrukcie bude umocniť spojenie interiéru s okolitou krajinou.

„Cítil som, že by to mohlo byť miesto, na ktoré sa budeme radi vracať. Muselo však pôsobiť útulne, teplo a príťažlivo – ako skutočný domov,“ vysvetľuje Egon. Trvalo ale niekoľko rokov, kým bol hotový návrh novej dispozície a kým našli správneho zhotoviteľa. „Väčšina z tých, s ktorými sme sa stretli, vôbec nepochopila našu predstavu. Odporúčali nám chatu zbúrať a postaviť to, čomu hovorili ‚poriadny dom‘.“

Nakoniec im rodinný priateľ odporučil miestneho staviteľa Liama Clancyho. „Hneď sme vedeli, že je to ten správny človek,“ spomínajú. „Mali sme pocit, že dobrý výsledok je preňho rovnako dôležitý ako pre nás.“ Aby mohol sledovať prestavbu, celý rok delil Egon svoj čas medzi prácu v Londýne a chatu v Írsku – chodil sem asi raz za mesiac, keď bolo dôležité urobiť rozhodnutia priamo na mieste, a keď robotníci potrebovali pomoc ďalšieho páru rúk.

​​Sivá omietka na komíne dopĺňa paletu neutrálnych farieb, v ktorých sa nesie základ interiéru. Prírodné odtiene sem vniesol mobiliár, živšie farby sa objavujú najmä na doplnkoch a obrazoch.

„Niektoré priečky sme zbúrali, aby sa vytvoril väčší otvorený priestor na kuchyňu, jedáleň a obývačku. Pre pocit väčšej vzdušnosti a svetla sme odstránili aj stropy a miestnosti sme otvorili až po krov s priznanými trámami.“

Egon Walesch, majiteľ

Viac priestoru, modernejšia dispozícia

Prestavba interiéru bola dôležitá najmä pre potenciál výhľadov a ich využitie v interiéri. Taktiež úzka chodba s množstvom dverí vedúcich do jednotlivých miestností bola premrhaným priestorom. „Mali sme pocit, že otvorená dispozícia by bola pre nás to najlepšie. Som veľký fanúšik zaujímavých priehľadov medzi rôznymi zónami, klasický prístup, kde sa všetko uzatvára dverami, mi veľmi nevyhovuje,“ vysvetľuje Egon.

„Zbúrali sme preto niekoľko priečok, aby vznikol väčší otvorený priestor na kuchyňu, jedáleň a obývačku. Pre pocit väčšej vzdušnosti a svetla sme odstránili aj stropy a miestnosti sme otvorili až po krov s priznanými trámami.“ Pôvodné drevené podlahy zbrúsili a podľa potreby opravili, urobili tiež nové inštalácie a elektrické rozvody tak, aby chata zodpovedala moderným štandardom. Pre útulnejší vzhľad obložili steny drevenými doskami spojenými na pero a drážku a vymenili aj kuchynskú linku, ktorá dodala hlavnému obytnému priestoru v chate modernejší ráz.

Neveľké rozšírenie na jednej strane domu zas umožnilo vytvoriť pri spálňach dve nové kúpeľne. „Pôvodné kúpeľne sa nachádzali medzi spálňami a boli príliš úzke,“ konštatuje Egon. „Vďaka prístavbe s týmto zázemím sa tak zväčšili aj spálne,“ dodáva.

„Je to jednoducho domov, ktorý nám poskytuje všetko, čo potrebujeme. Je tu tak príjemne, že hneď ako dorazíte, cítite, ako z vás opadáva stres zo súčasného života.“ 

Egon Walesch, majiteľ

Jednoducho príjemná

Dôležitým prvkom modernizácie bolo aj zaistenie príjemného prostredia v chate po celý rok. Strecha, steny aj podlahy sú preto dobre zaizolované a okná majú trojité zasklenie. „Nové zasklené posuvné dvere sú na strane obrátenej k jazeru, takže si môžeme vychutnávať výhľady z obývačky aj z hlavnej spálne,“ vysvetľuje Egon. V chate nainštalovali nielen nové kachle na drevo, ale aj energeticky efektívny vykurovací systém. „Vykurovanie sa dá ovládať na diaľku, hoci aj z Londýna,“ hovorí. „Môžeme ho zapnúť, keď odchádzame z domu, takže neprídeme do studenej chaty.“

Kúpeľňa patriaca k hosťovskej izbe je zariadená veľmi jednoducho, táto striedmosť je však naozaj pôsobivá. Steny sprchovacieho kúta sú upravené vodoodolnou omietkou.

Nábytok a dekorácie zvolil Egon v neutrálnej palete, do ktorej pridal prírodné tóny a niekoľko jasnejších farieb. „Veľmi sa mi páči modernistická architektúra a dizajn. Keďže chatku postavili v 60. rokoch minulého storočia, dávalo zmysel zariadiť ju prvkami z tohto obdobia,“ vysvetľuje. „Milujem tiež spájanie starého a nového v interiéri. Bolo úžasné kombinovať kúsky z aukcií a obchodov so starožitnosťami so súčasným umením a dizajnom.“

Stará drevená chata je dnes miestom, kam sa majitelia radi vracajú. „Poskytuje nám jednoducho všetko, čo potrebujeme. Veľmi príjemné je, že hneď, keď dorazíme, cítime, ako z nás opadáva mestský stres,“ hovoria. „Je to dobrý pocit vytvoriť niečo pekné, navyše s takou malou ekologickou stopou.“ 

Mirkin pohľad

Krásna príroda, neskutočný výhľad na rozprávkové jazero a chata so štýlovým interiérom, tak by sa dala charakterizovať táto zaujímavá a netradičná návšteva. Vždy sa mi veľmi páčila myšlienka, mať niekde na okraji mesta alebo aj trošku ďalej malý víkendový domček, či chalúpku, kde by si človek cez víkend alebo prázdniny oddýchol, načerpal energiu a bol viac v spojení s prírodou. No postaviť dobrú chatu je „fuška“, prerobiť starú, ešte väčšia. Preto sa vôbec nedivím, že návrh spolu s prestavbou trval majiteľovi niekoľko rokov. To, že sa mu to naozaj podarilo, vidno na celom projekte, do ktorého investoval nielen svoj čas a peniaze, ale aj svoju dušu.

 

KTO TU BÝVA

Egon Walesch, interiérový dizajnér, a Richard Goodwin, manažérsky konzultant. Egon má rád architektúru obdobia moderny, škandinávsky dizajn a tiež dizajnéra Paula Smitha pre jeho úžasné vnímanie farieb.

drevená chata 

počet podlaží 1 

dispozícia 2 spálne

náklady na rekonštrukciu 160 000 €

lokalita jazero Lough Ree, Írsko

 

TEXT A STYLING: PENNY CRAWFORD-COLLINS
FOTO: PHILIP LAUTERBACH, REALHOMES.CO.UK
ZDROJ: časopis Môj dom 8/2018

Tagy:
chaty rekonštrukcia chaty drevené domy drevostavby prestavba chaty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 6/2019
v predaji


Ako pestovať zdravé hrozno?
Predplatné

 

Najnovšie príspevky