Úsilie vložené do komplikovanej premeny rodinného domu z 30. rokov stálo za to

18.09.2018  |     

Staré domy z tridsiatych rokov minulého storočia nie je jednoduché prestavať. Okrem nevyhovujúcej dispozície pre moderný život sú tu i technické a estetické problémy. Navyše, takmer vždy už boli isté snahy dom prestavať či upraviť.

 

Dom v pražských Bohniciach prešiel komplikovanou rekonštrukciou a je z neho úplne nový domov pre štvorčlennú rodinu – napohľad i pocitovo.​

S novou energiou

Architektonické štúdio ARCHPORT premenilo starý dom v Bohniciach na nepoznanie. Dom bol postavený v tridsiatych rokoch, ale v sedemdesiatych rokoch prešiel renováciou, ktorá nebola citlivá, práve naopak. Žiaľ, týmto činom prišiel o veľkú časť svojho pôvodného charakteru. Napriek týmto negatívam sa podarilo architektom Vojtěchovi Hyblerovi a Davidovi Dvořákovi dať domu novú energiu a potrebnú funkčnosť v modernom zmysle. 

Z pôvodného zostali len múry

Hneď na úvod potrápil architektov zlý technický stav domu. Rozhodnutie bolo jasné: zachovať len prízemné obvodové múry. Toto rozhodnutie nielenže riešilo technický stav domu, ale zároveň zrušilo všetky zbytočné prístavby a snahy o rekonštrukciu v sedemdesiatych rokoch. Tým pádom mohli navrhnúť úplne nový dispozíciu a pohrať sa s priestorom podľa potrieb a predstáv súčasných majiteľov. 

Dôležité miesta zvýraznili žltou

Na fasáde dominuje sivá farba. Sedlová strecha domu dostala opláštenie betónovými šindľami, takže je tiež sivá. Spestrením tejto zdanlivo fádnej fasády sú výrazné vchodové dvere a pôvodná pumpa v záhrade – obe sú natreté žltou farbou. Táto pútava a pozitívna farba sa opakuje aj v interiéri: na prvý pohľad vás upúta žlté schodisko, stena vstavanej knižnice či stoličky v jedálenskom kúte. Spestrenie je veľmi osviežujúce. Mimochodom, viete o tom, že výrazná žltá farba bude top farbou v interiéroch v roku 2019?

Problémy pri rekonštrukcii

Pri takýchto komplikovaných rekonštrukciách nič nejde úplne hladko. Navyše úžitková plocha domu nebola veľmi veľká. Stoosem metrov štvorcových pre štvorčlennú rodinu nie je veľa. Pomohli sofistikované riešenia architektov, ktorých výsledkom je maximálne otvorenie všetkých obytných plôch a minimum chodieb, ktoré by uberali domu cenné metre. Z obývacej izby je prirodzený prechod na terasu a do záhrady. Okrem toho tu sú zabudované „tajné“ posuvné dvere, cez ktoré sa dá dostať do pracovne majiteľa. Špeciálnu úlohu v interiéri hrá zeleň.

Z garáže sauna a zázemie na grilovanie

Neodmysliteľnou súčasťou domu po rekonštrukcii je zastrešená terasa a záhradný domček. Z pôvodnej garáže sa stala sauna so zázemím pre grilovanie. Ostrými výraznými a zároveň striedmymi črtami pripomína funkcionalizmus v tej lepšej podobe. Podobne, i celý dom je po zbavení všetkých nánosov štýlovo čistý, triezvy. Stal sa plnohodnotným zázemím pre rodinu, a zároveň je vizuálne atraktívny a vnímavý voči okoliu. 

 

Dom v Bohniciach v skratke

architektonický ateliér: ARCHPORT

architekti: Vojtěch Hybler a David Dvořák

realizačná firma domu: JTM Partners s.r.o.

realizačná firma interiéru: ACER DESIGN s.r.o.

návrh záhrady a interiérovej zelene: Stanislav Hybler

lokalita: Praha-Bohnice 

projekt: 2014 až 2016

realizácia: 2016 až 2017

úžitková plocha: 173,5 m2

zastavaná plocha: 108 m2

plocha pozemku: 362 m2

Sabína Zavarská
Foto: Kompost.works / BcA. Petr Polák, Bc. Matěj Hošek

Tagy:
posuvné dvere rodinné domy rekonštrukcia domu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky