Únik zo stresujúceho života vo veľkomeste? V tomto dome by ste chceli relaxovať!

20.09.2018  |     

V Peru, hodinu na východ od hlavného mesta Lima sa nachádza oblasť, v ktorej hľadajú mnohé rodiny relax a únik zo stresujúceho života vo veľkomeste. Víkendový dom od architektov z ateliéru SOMA Lima má spĺňať práve tento účel.

 

Pre domácich, aj pre hostí

Architektonický plán víkendového domu zahŕňa obývaciu miestnosť s jedálňou, štyri samostatné spálne, kuchyňu, televíznu miestnosť a samostatný priestor na poschodí, v ktorom sú izby pre hostí. Dom je riešený v tvare písmena L, ktorý umožňuje efektné členenie dispozície a využitie pozemku. Hlavné spoločenské priestory sú umiestnené tak, aby sa obyvatelia mohli kochať pohľadom na záhradu a zároveň, aby mohli využívať spoločenskú terasu s vonkajšou kuchyňou a posedením. 

Obývačka uprostred záhrady

Srdcom hlavného domu, v ktorom relaxujú majitelia, je spojená obývacia miestnosť s jedálňou. Je to najdôležitejšie miesto pre stretávanie celej rodiny a trávenie času spoločne. Vďaka originálnemu tvaru domu môže byť obývacia miestnosť presklená z oboch strán. Vysoký strop a veľké presklené časti zosilňujú prepojenie interiéru s exteriérom – máte pocit akoby ste sedeli uprostred prírody. 

Samozrejme, presklenia sa dajú otvoriť a priestor interiéru môžete reálne spojiť s exteriérom. Z obývacej miestnosti a jedálne je zároveň výhľad na bazén a príjemnú fontánku na druhej strane.

Spálňa je otvorená do inej časti záhrady tak, aby zachovala súkromie domácich. Ostatné spoločenské priestory – kuchyňa a televízna miestnosť – sú integrované do zvyšnej časti domu. Z kuchyne je tiež možné vyjsť do záhrady.

Poschodie pre hostí

Na poschodí domu, ktoré je tvorené z dvoch samostatných tehlových boxov, sa nachádzajú spálne s kuchyňou na jednej strane a hygienické a technické zázemie na strane druhej. Fasáda je riešená kombináciou tehlovej a klasickej bielej. Tehlová pokrýva celé prízemie, prvé podlažie je riešené bielou. Tehla preniká aj do interiéru – nájdeme ju na čelnej stene v obývačke, do ktorej je včlenený krb. Skvele harmonizuje s historickým nábytkom a obrazmi aj v jedálenskej časti. 

Denné svetlo zo všetkých strán

Svetlo je do celého domu privádzané nielen veľkými bočnými preskleniami a oknami, ale aj strešnými svetlíkmi. Časti strechy, na ktorých nestojí prvé podlažie, sú zatrávnené. Okolo celého domu sa nachádza rozsiahla záhrada s výhľadom na hory a krásnu modrú oblohu. 

 

Casa Cusipata v skratke

architektonický ateliér: SOMA Lima

architekti: Daniela Chong, Daniella Suazo, Andrea Silva

lokalita: Chaclacayo, Peru

rok realizácie: 2017

plocha: 582 m2

Sabína Zavarská
Foto: Renzo Rebagliati

Tagy:
rodinné domy vily víkendové domy tehlové domy tehlové obklady

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky