Aj takto môže vyzerať bývanie pri veľkomeste: Dokonalá harmónia a blízkosť prírody

02.10.2018  |     

Na okraji Prahy stojí obec Křeslice. Keďže mnoho ľudí dnes hľadá únik z veľkomesta nielen cez víkendy, ale aj po skončení pracovnej doby, rozrastá sa tu nová zástavba.

 

Na svahovitom pozemku v roku 2014 pribudol nenápadný dom, ktorý dáva jeho majiteľom možnosť vychutnať si krásu prostredia – Pitkovický potok lemovaný starými dubmi. 

Svetlo po celý deň

Vďaka pôdorysu v tvare písmena L sa tento jemne pôsobiaci rodinný dom teší z ranného i popoludňajšieho svetla. Najdôležitejším momentom stavby je zdôraznenie prírodného charakteru pozemku, a to nielen výberom použitých materiálov. V tomto smere je zaujímavý priehľad od hlavného vstupu do domu a garáže smerom k lesu. Zo strany ulice je dom uzatvorený, rezervovaný, ale tiež v súlade s prírodou. Kamenné múry a drevený plot ukrývajú integrovaný záhradný sklad.

Podlaha klesá s terénom

Podlaha prízemia kopíruje terén, jej úroveň postupne klesá. Pokles podlahy na druhej strane spôsobuje zvyšovanie svetlej výšky miestností smerom k hlavnému obytnému priestoru. Ten je umiestnený najbližšie k lesu, aby si domáci mohli vychutnať výhľad, ktorý nikdy neunaví. Súkromie domácich sa nachádza na poschodí a je orientované smerom na východ. Tu sú umiestnené štyri samostatné spálne, pričom rodičovská má vlastnú kúpeľňu i šatník. Okrem toho sa tu nachádza veľkorysá hygienická miestnosť, do ktorej sa svetlo dostáva cez pásové okno. 

Vonku pri krbe

Prepojenie interiéru s exteriérom znásobuje kryté sedenie s vonkajším krbom, odkiaľ je výhľad na stromy nad potokom. Toto vonkajšie sedenie priamo nadväzuje na hlavnú spoločenskú miestnosť. Celému interiéru dominujú veľmi pokojné jemné a harmonické farby – biela, dubové a smrekové drevo.

Technologicky ide o murovanú stavbu s dodatočným zateplením a železobetónovými stropmi. Okná sú drevené, podlahy dubové. Vnímate tú harmóniu a blízkosť prírody?

 

RD Praha - Křeslice v skratke

Autori: MACHAR & TEICHMAN | ing.arch. Pavel Machar, ing.arch. Radek Teichman

Lokalita: Praha - Křeslice

Realizácia: 2014

Sabína Zavarská
Foto: Peter Fabo

Tagy:
rodinné domy novostavby svahovitý pozemok moderné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky