Vďaka zelenej streche je tento dom takmer neviditeľný!

15.10.2018  |     

Hľadáte inšpiráciu na čo najmenej viditeľný dom, ktorý splýva s prírodou? Potom vás určite zaujme dom s dvoma zatrávnenými strechami. Z niektorých pohľadov je takmer neviditeľný, pričom v skutočnosti ponúka veľký a kvalitný priestor na rodinné bývanie.

Chráni pred susedmi i cestou

Poľský architekt Bartłomiej Drabik vytvoril dom, ktorý by ste si z niektorých pohľadov pomýlili so zvýšeným terénom na pozemku a z diaľky by ste ho nemuseli spozorovať vôbec. Tento zaujímavý dom sa nachádza v prímestskej oblasti poľského Krakova a je súčasťou sídliska, ktoré sa pozostáva z 10 rodinných domov. Aby čo najviac ochránil súkromie domácich, je skrytý za strechou, ktorá ho chráni pred pohľadmi z prístupovej cesty i severnými susedmi.

Ekologický prístup

Keďže Krakov sa dynamicky rozvíja, čoraz viac prírodných oblastí je určených na výstavbu – podobne ako u nás, v okolí veľkomiest. Z tohto dôvodu architekti cítili povinnosť zvoliť čo najviac ekologický prístup.  Severná strecha je pokrytá sukulentmi a na slnkom osvetlenej južnej streche sú umiestnené fotovoltaické panely. Zelená strecha má sklon 45 stupňov. Architekti najskôr uvažovali nad plochou zelenou strechou, ale miestne stavebné regulatívy vyžadujú šikmú strechu. Z toho vznikol nápad schovať dom za strechu a mnoho ďalších pozitív objektu.

 

V priebehu času sa zmení

Konštrukcia je vytvorená z laminovaného dreva s diagonálne vedenými prvkami. Strešné okná prinášajú do interiéru dostatok svetla – nachádzajú sa na mieste, kde sa spájajú strechy.  Umožňujú aj dôsledné vetranie. Architektonické štúdio Superhelix Pracownia Projektowa vždy venuje pozornosť zmene budov v priebehu času.

Čo sa stane s použitými materiálmi?

Časť stavby je pokrytá latkami červeného cédra. Toto drevo nebolo chránené pred poveternostnými podmienkami a hmyzom – jednoducho to podľa autorov projektu nevyžaduje. Časom však získa vzácnu patinu a zmení farbu na strieborno-sivú. Zelená strecha taktiež nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Nepotrebuje zalievanie, ani dlhotrvajúce suché obdobia nie sú problémom.

Garáž hneď pri spoločenských miestnostiach

Dom má obdĺžnikový pôdorys. Garáž je umiestnená na prízemí vo vnútri domu, v blízkosti obývacej izby a kuchyne. Je to preto, že domáci chodia prakticky vždy a všade autom. Na tomto podlaží je umiestnená aj hosťovská izba, toaleta a úžitkové miestnosti. Na prvom poschodí sa nachádza rodičovská spálňa so šatníkom a s kúpeľňou, dve detské spálne a herňa pre deti, ktorú možno časom premeniť podľa potreby na ďalšiu izbu.

 

Dom so zelenou strechou v skratke

Architektonický ateliér: Superhelix Pracownia Projektowa – Bartłomiej Drabik

Architekt: Bartłomiej Drabik

Výstavba: Marcin Matoga – Konstrukcje Budowlane

Lokalita: Krakov, Poľsko

Rozloha: 189 m2

Rok realizácie: 2018

Sabína Zavarská

Foto: Bartłomiej Drabik

Tagy:
šikmé strechy rodinné domy fotovoltaické panely zelené strechy moderné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Drevostavba s takmer nulovou spotrebou energie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky