Rodinný dom klame na prvý pohľad: Nie je kockou a nemá dve podlažia

23.10.2018  |     

Na prvý pohľad jednoduchá kocka – aby dom zapadol do bezprostredného okolia. Keď sa však pozriete bližšie uvidíte, že to nie je úplne tak. Nejde o kocku, ale o dom s pôdorysom nepravidelného štvoruholníka. A tiež nemá dve podlažia.

Átrium – zdroj svetla a súkromia

Ďalším špecifikom tohto (na pohľad obyčajného) domu je átrium, ktoré architekti vytvorili uprostred priestoru na stavbu. Okolo tohto priestoru sa celý dom obvíja. Neveľké zatrávnené átrium je z troch strán obklopené domom a má dôležitú funkciu. Cez neho vniká do interiéru svetlo bez toho, aby domáci prišli o súkromie.

Vonkajšími žalúziami je možné ovplyvniť intenzitu svetla, ktoré preniká dovnútra, ako aj mieru súkromia, ktorú chcú mať obyvatelia domu v interiéri.

 

Tri podlažia – jedno skryté

„Navrhli sme rodinný dom s dvoma nadzemnými a jedným podzemným podlažím. Hlavné podlažie je na prízemí a je z neho priamy výstup do záhrady. Celé vrchné podlažie je koncipované ako veľká pracovňa s vlastným zázemím a samostatným vstupom. Z materiálov sme použili najmä horizontálne škrabanú omietku, plech a pohľadový betón,“ vysvetľujú koncepciu domu architekti. 

V suteréne domu sa nachádza bazén, garáž, pivnica a technická miestnosť. V hlavnom podlaží – teda na prízemí sa nachádza byt, ktorého súčasťou je predsieň, pracovňa, spálňa, obývacia izba spojená s jedálňou a kuchyňou, hygienické zázemie a átrium. 

Línie dotiahnuté piliermi

V architektúre domu zohráva dôležitú úlohu ucelená geometria. Preto je aj časť domu, kde je átrium otvorené uzatvorená aspoň opticky piliermi, ktoré vodorovne dotvárajú základný tvar kubusu. Na poschodí tak vznikli terasy oddelené vzdušným priestorom, cez ktorý sa dá vidieť na pozemok, respektíve na samotné átrium. 

Jasné tvary aj farby

Celá estetika domu je riešená minimalisticky: jednoduché a priame geometrické tvary, biela farba v kombinácii so sivou, jednoduchý kovový plot preťatý betónovou časťou, v ktorej je ukrytá poštová schránka a technické skrinky.  

 

RD Strašice v skratke

Architektonický ateliér: ma3 architekti

Autori projektu: Ing. arch. Jan Adámek, Ing. arch. Štěpán Malý

Lokalita: Strašnice, mestská časť Prahy 10

Podlahová plocha: suterén cca 60 m2, prízemie cca 130 m2, poschodie cca 100 m2

Rok projektu: 2015

Rok realizácie: 2017

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: ma3 architekti

Tagy:
átrium rodinné domy minimalistický štýl

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky