Murovaný rodinný dom s výhľadom na rybník

25.10.2018  |     

Rodinný dom s výhľadom na hladinu rybníka na prvý pohľad zaujme striedmou nadčasovou eleganciou s maximálnym využitím genia loci

Aby dvojica architektov dokázala pre klientov navrhnúť dobrý rodinný dom, musela spoznať ich zvyky. Hneď od začiatku hľadali správne indície vedúce k materiálnemu, konštrukčnému i dispozičnému riešeniu.

„Keď za nami príde klient, najprv mu zadáme domácu úlohu. V nej nám napíše, čo od domu očakáva. Niekto chce hneď ráno vybehnúť bosý do trávy, iný nemá rád farby alebo drevo. Jednoducho každý človek je iný,“ vysvetľuje architekt. „Aj v otázke materiálu na konštrukciu stavby majú niektorí klienti jasno, inokedy nám napovie miesto samo. V prípade domu Nad rybníkom vychádza stavba jednoznačne z charakteru starej rodinnej usadlosti, do ktorej je zakomponovaná,“ dopĺňa.

Pôvodné rozloženie a jednoduchý tvar stavby boli natoľko previazané s celkovým usporiadaním hospodárstva, že určili vzhľad novostavby. Zo starej stajne zostala iba oporná pieskovcová stena, ktorá dnes tvorí základňu domu. Zo strany rybníka bola zachovaná aj malá pivnička prístupná zo svahu. Múrikom sa pozemok spevnil a na základovej doske potom vznikla jednoduchá stavba. Jej poloha predurčila úpravu, ktorá v pôvodnej konštrukcii chýbala – z objemu stajne vystúpila konzola terasy s výhľadom na rybník.

Prečítajte si celý článok na domztehly.sk

Tagy:
tehla rodinné domy domztehly tehlové domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky