Viacgeneračné bývanie na jednom pozemku: Spolu, ale oddelene!

29.10.2018  |     

Dnes vám prinášame realizáciu, ktorá je úplným opakom moderných betónových stavieb a chladných kombinácií materiálov.

Architekt Michael Karnet navrhol domček s jasnými tradičnými črtami, ktoré zapadnú do prostredia českého Orlova pri Příbrami. Nová stavba musela byť v súlade s domom, ktorý na rovnakom pozemku už stojí.

Aby si „neliezli na nervy“

Projekt dostal názov Vejminek  a jeho cieľom bolo vytvoriť bývanie pre rodičov, ktorí chceli uvoľniť priestor hlavného domu mladšej generácii. Dom sa teda nachádza na rovnakom pozemku, ale je riešený ako úplne samostatná stavba – menšia ako „hlavný“ dom, ktorý doposiaľ obývali rodičia i s mladšími generáciami. Takto bola istota, že nebude dochádzať ku generačným sporom: každý bude mať svoj vlastný priestor.

 

Spoločné prvky oboch domov

Pôvodný dom, ktorý na pozemku stojí, sa dá charakterizovať ako klasický dedinský dom s obdĺžnikovým pôdorysom a sedlovou strechou. Štít strechy je obložený drevom, fasáda je natretá bielou vápennou omietkou a nechýba masívny kamenný sokel. Tieto hlavné charakteristické prvky existujúcej stavby architekt prevzal a zapojil aj do nového projektu.

Správne miesto

Dôležitým momentom bolo nájsť správne miesto tak, aby si domy navzájom netienili, nezavadzali vo výhľadoch a poskytovali aj súkromie. Na druhej strane bolo potrebné, aby dom starých rodičov bol nablízku vnúčatám. Pri návrhu dispozície sa Michael Karnet stretol aj s problémom chrápajúceho dedka, či potrebou istého typu výhľadu.

Čo hovorí o stavbe sám architekt?

„Použili sme klasickú trámovú konštrukčnú metódu, ktorá sa u vidieckych domov používa už celé storočia. Odhalili sme trámy a podbitie. Trámy bolo potrebné ručne zbrúsiť, čím dostali neopakovateľnú patinu a stali sa výrazným interiérovým prvkom. Fasáda je z tradičnej vápennej omietky... Vejminek bol jednoducho odpoveďou na konkrétne miesto a konkrétneho klienta,“ charakterizuje detaily stavby architekt.

 

Viete, čo je „vejminek“?

Mimochodom slovo vejminek sa kedysi používal na označovanie situácie, keď rodičia odovzdávali hospodárenie do rúk svojich detí. V tomto prípade to má trošku prenesený význam, ale základ tu určite je: rodičia prenechali svoj väčší dom mladšej generácii a odsťahovali sa do nového menšieho samostatného obydlia, i keď len na pár krokov od pôvodného.

Dom Vejminek v skratke

Architekt: Michael Karnet

Lokalita: Orlov, Příbram, ČR

Vznik projektu: 2016

Rok realizácie: 2018

Podlahová plocha: 78 m2

Zastavaná plocha: 100 m2

Sabína Zavarská

Foto: Martin Zoubek

Tagy:
rodinné domy viacgeneračné bývanie Vejminek Michael Karnet

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky