Starú garáž si prerobil na nevšedný domov pre štvorčlennú rodinu

06.11.2018  |     

Majiteľova záľuba v štýle retro a jeho obrovské zberateľské nadšenie sa pretavili do tohto netradične zariadeného interiéru, ktorý miestami pripomína skôr starožitníctvo ako domov štvorčlennej rodiny.

OTVORENÁ KUCHYŇA ústi do jedálne, ktorá voľne prechádza do dlhej chodby. Starú „obnaženú“ tehlovú stenu zjemňujú obrazy, zrkadlo v starodávnom ráme či originálne maľby na tanieroch.

Ako v starožitníctve

Na začiatku tohto príbehu stojí obyčajná stará garáž, kde opravovali autá a skladovali vyradené nepojazdné mašiny. Majiteľ ju nevedel dlho predať, ale vďaka šťastnej náhode ju napokon objavil vášnivý zberateľ a dizajnér v jednej osobe – James van den Velden.

Ten napriek tomu, že sám žiadne auto nevlastnil, s nákupom neváhal. V priestore totiž videl obrovský potenciál, ako ho premeniť na domov podľa svojich predstáv. S vervou sa pustil do rekonštrukcie, pričom priznal všetky pôvodné materiály, ktoré v priestore boli. Železo, betón, staré tehly. Interiér by možno pôsobil chladne, ak by doň James nevniesol kus svojej zbierky starožitných vecí. Tie nájdete skutočne všade. A nie, nemusíte sa báť ich obdivovať zblízka či chytiť do rúk. James totiž nechce, aby ste sa u neho cítili ako v múzeu.

„Väčšinu starožitností mám z blších trhov v Paríži. Pri kúpe sa rád zhováram s predajcami, zaujíma ma história každého kusa, pátram po majiteľoch a ich príbehoch,“ vraví James. Mix štýlov a schopnosť vkusne kombinovať staré s novým či tmavé so svetlým tu vytvárajú impozantný priestor, na ktorý jeho návštevníci len tak ľahko nezabudnú.

„Fascinujú ma veci, ktoré väčšina ľudí odmieta. Tak, ako to bolo na začiatku aj s touto pôvodnou garážou. Rovnako je to aj s niektorými kusmi nábytku či doplnkami, ktoré tu mám. Ľudia sa ich už potrebovali zbaviť, ale ja som ich objavil a spolu s nimi aj obrovské čaro nostalgie, ktoré dokážu priestoru v správnej kombinácii dodať.“ 

James, majiteľ 

Katarínin pohľad

Tak na toto sa tak ľahko nezabudne. Na jednej strane oceňujem, že majiteľ ponechal pri rekonštrukcii mnoho prvkov a materiálov v „surovom“ stave, ale priznám sa, že na mňa je toho trochu priveľa. Celkom dobre si viem predstaviť ten pôvodný „vykuchaný“ garážový priestor a jeho potenciál. A celkom dobre si viem predstaviť, že ja by som ho zariadila striedmejšie. Páči sa mi betón aj kovové schody, aj tehlové steny, ale nie v podobe, že na mňa každú chvíľu idú spadnúť zo steny. A áno, mám rada aj stariny a „veteš“, ale „vydelené desiatimi“. Nuž ale, môj dom to nie je, takže len s údivom obdivujem fotografie tohto mimoriadne originálneho interiéru a teším sa, keď sa vrátim k sebe domov, kde ma oproti tomuto čaká pomerne minimalistický štýl. Ale určite by som sa k Jamesovi išla pozrieť naživo, zo zvedavosti, keďže starožitníctva mám rada...

„Nezáleží na tom, koľko máte rokov alebo aký štýl sa vám páči. Váš domov vás musí jednoucho baviť a prekvapovať. Musíte ho milovať.“ 

James, majiteľ

 

KTO TU BÝVA

James van den Helden s rodinou. Dizajnér a vášnivý zberateľ starožitností sa vo svojom štúdiu Bricks venuje navrhovaniu interiérov. 

mestský dom

lokalita: Amsterdam

TEXT WESTWING 
FOTO WESTWING 
ZDROJ časopis Môj dom 10/2018

Tagy:
starožitnosti garáž retro byty rekonštrukcia garáže

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Drevostavba s takmer nulovou spotrebou energie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky