Kompletná premena staršieho domu, ktorý už nevyhovoval potrebám rodiny

13.11.2018  |     

Trojpodlažná vila s tehlovou fasádou pôsobí ako z pokojného anglického mestečka. Žiadne extrémne veľké presklené plochy, dostatok súkromia a kontakt s prírodou s možnosťou posedenia vonku na zastrešenej drevenej terase. Tento dom nie je novostavbou, ale umnou rekonštrukciou niekdajšieho domova rodiny.

Komplet zmenená dispozícia

Zrekonštruovať starší dom býva vždy náročnejšie, ako postaviť nový. Rovnako to bolo aj v prípade rodinného domu v Hostivicích pri Prahe. Tento dom bol postavený v sedemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia svojpomocne a dispozičné riešenie si vyžadovalo radikálne zásahy. 

 

Architekti sa nevyhli ani premiestneniu schodiska. V rámci dispozície boli zachované len nosné steny. Najnižšia časť pôvodného domu bola nadstavená a okrem garáže vznikli ešte miestnosti nad ňou. 

Veľkolepá terasa na oddych aj hry

Najvýraznejšou črtou okrem tehlovej fasády (garáž nemá tehlový obklad, aby opticky odčlenila hlavný objem domu od sekundárneho) po rekonštrukcii je však veľkolepá drevená terasa, ktorá je kompletne celá zakrytá strechou, a tak umožňuje rodine tráviť spoločný čas vonku, a to i v prípade menej priaznivého počasia. Prvok vstupného schodiska do domu, bol zámerne zakomponovaný do obytnej terasy, čím dostal dom ďalší rozmer. Nielen zo strany terasy, ale aj z opačnej strany domu môžu vyjsť domáci priamo do záhrady vďaka balkóniku so schodmi.  

Každé poschodie má svoju funkciu

Na najvyššom poschodí sa nachádzajú spálne, hygienické miestnosti, šatník. Na hlavnom poschodí je denná časť domu. V obývacej časti, ktorú tvorí otvorený priestor kuchyne, jedálne a obývačky sú veľké okná s výhľadom na okolitú zeleň. Kuchyňa má vyčlenený vlastný kút oddelený ostrovčekom, jedálenský masívny stôl osvetľujú dve zaujímavé kruhové svietidlá. Fascinujúci priestor je venovaný kúpeľni s dvoma umývadlami vaňou i sprchovým kútom. V dome nechýba sauna s ochladzovacím kúpeľom. 

V najnižšom podlaží, ktoré je čiastočne vsunuté do terénu sú tri izby a sauna – nachádza sa tu aj kuchynská linka, takže toto podlažie môže slúžiť prakticky ako samostatný apartmán.  

 

Rekonštrukcia dom v Hostivicích v skratke

Architektonický ateliér: Stempel & Tesar architekti

Lokalita: Hostivice, ČR

Plocha pozemku: 215 m2

Zastavaná plocha: 113 m2 

Úžitková plocha: 303 m2

Obstavaný priestor: 1 500 m3

Rok realizácie: 2011

Sabína Zavarská
Foto: Fotes

Tagy:
tehla tehlová fasáda rodinné domy rekonštrukcia rodinného domu drevená terasa

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky