Dom ako betónový kryštál: Bývanie nemusí byť pravouhlé!

14.11.2018  |     

Tvarovo zaujímavý dom, ktorý má čo povedať i tým, ktorým sa nepáči betón ako stavebný materiál, či betón odhalený v interiéroch.

Moderné geometrické línie sú umne využité nielen z vonkajšej strany domu, ale aj v interiéri. Pochádza z dielne nemeckých architektov Steimle Architekten a získal viaceré ocenenia. 

 

Sebavedomý monolit

Sebavedomý monolitický dom sa nachádza v tichej, málo frekventovanej, ulici v obci Pliezhausen, približne 30 km južne od Stuttgartu. Nepravidelný kryštalický tvar domu vyplynul z okolitej zástavby. Architekti krivky použité v okolí preniesli do diela, ktoré nie je len rodinným domom, ale aj sochou zároveň. Odlišnosť tohto domu od ostatných začína už od podlahy – od samotného pôdorysu. Ten je navrhnutý ako šesťuholník, čo sa prenáša na všetky podlažia.

Z každej strany iný

Na rozdiel od dnešnej modernej architektúry, na obale domu nenájdete priveľa presklených plôch. A tie, ktoré sú, sú hlboké, vďaka masívnej betónovej škrupine, čím regulujú prísun svetla do interiéru. Najviac presklení je v časti obytnej zóny, ktorá je orientovaná do súkromnej časti pozemku. Nadväzuje na ňu terasa pôsobiaca ako paluba lode.

Dom vďaka asymetrickému tvaru vyzerá z každej strany ináč. Sklon fasády architektom umožnil otvoriť ho do okolitých priestorov a ponúknuť domácim veľkorysý výhľad do diaľky. Šikmá strecha podporuje výrazný, ostrý charakter domu a jeho sochársky efekt. 

 

Základom je kryštalická forma

„Všetky miestnosti v bytovom dome zodpovedajú jeho kryštalickej forme: vyplývajú z lichobežníkových stien, s ktorými súvisí celý rad nových priestorových vzťahov. Zrezaný strop vytvára atypický charakter podkrovných miestností,“ vysvetľujú zvláštnosti diela architekti. 

Na prízemí domu sa nachádza v priestore ležatej osmičky kuchyňa (všimnite si, ako je riešený kuchynský ostrovček) a v druhej časti jedálenský stôl s oddychovým priestorom. V okrajových častiach domu na poschodí sa nachádza rodičovská spálňa so samostatným hygienickým zázemím a z kríža dve detské izby, ktoré majú tiež svoju kúpeľňu. Suterén patrí garáži a ďalším súkromným miestnostiam. 

 

Dom  E20 v skratke

Architektonické štúdio: STEIMLE ARCHITEKTEN BDA

Lokalita: Pliezhausen, Nemecko

Realizácia: 2014 až 2016 

Ocenenia: BDA Guter Bauten 2017, Häuser Award 2018, Best Architects 2018, Architekturpreis Beton 2017, Häuser des Jahres 2017, Goldenes Haus 2017, Best of houzz 2017

Celková podlahová plocha: 376 m²

Obytná plocha: 258 m²

Sabína Zavarská
Foto: Brigida González

Tagy:
betón šikmé strechy rodinné domy priznaný betón

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky