Súkromie aj v historickom centre? V tomto modernom rodinnom dome áno!

20.11.2018  |     

Bývanie v historickom centre mesta má silné čaro. Ako tu však vytvoriť rodinný dom, ktorý by chránil súkromie domácich a vyhovoval potrebám modernej rodiny?

Je jednoznačné, že musí mať nenápadný tvar prispôsobený okoliu, a to nie je zďaleka všetko. Takto sa so zadaním návrhu domu v historickom centre Mikulova vyhrali architekti zo štúdia Mimosa architekti.

Dva hlavné ciele: zapasovať a poskytnúť súkromie

Zámocká ulica v centre Mikulova má veľmi silnú atmosféru, zároveň poskytuje výhľad na neďaleké Rakúsko. Za pozemkom uprostred starej židovskej štvrti, na ktorom mal budúci dom stáť, čnie masívny mikulovský zámok. Architekti vo svojom návrhu chceli v prvom rade využiť potenciál unikátnej lokality. Dom musel pôsobiť nenápadne a nerušiť cenné prostredie. Veľmi dôležité, a rozhodne nie jednoduché, bolo zabezpečiť v tejto turisticky rušnej lokalite dostatok súkromia pre rodinu majiteľov. 

 

Ochraňujúce múry z vápenca a tehál

Pozemok s rozlohou 240 metrov štvorcových je vďaka tvaru pôdorysu do „L“ využitý dokonale. Architekti navrhli na ochranu súkromia niekoľko múrov z miestneho vápenca a tehál. Pôsobia veľmi príjemne a prirodzene zapadajú do prostredia. Vďaka týmto múrom môžu domáci využiť prepojenie interiéru s exteriérom a posedenie na dvore. S priestorom dvora je priamo prepojená obývacia miestnosť a ateliér, ale vďaka vonkajšiemu schodisku a terase aj spálňa. 

Drevo a poctivé murivo

V interiéri zaujme využitie rôznych výškových úrovní ulice a dvora, prepojenie vnútorných priestorov  a na poschodí otvorený priestor až po krov. Zaujímavá je aj kombinácia materiálov. Ateliér je riešený ako ľahká drevená stavba s fasádou zo smrekovcových dosiek, základný dom je poctivou murovanou stavbou s klasickou omietkou a sedlovou strechou. Materiály, z ktorých je dom postavený sú teda obdobné ako v okolí na starších domoch. 

Nechýbajú ani ruže a bylinky

„Formu stavby zjednodušujú skryté žľaby, keramické strešné šindle sú obdobné ako bobrovka v okolí, len s rovnou hranou. Okná sme navrhli ako bezrámové alebo drevené s jednoduchými profilmi a umiestnili ich do rôznych hĺbok okenných otvorov. Priestor dvora je z veľkej časti spevnený tehlovou terasou a mlatom, okolo múrov z sú vysadené ruže a bylinky,“ dopĺňajú autori projektu.

 

Dom v Zámockej ulici v skratke

architektonické štúdio: Mimosa architekti

lokalita: Mikulov, ČR

rok realizácie: 2017

spolupráca: Kateřina Fryzelková

rozloha pozemku: 240 m2

Sabína Zavarská
Foto: Robert Žákovič

Tagy:
rodinné domy Mikulov historické domy rekonštrukcia rodinného domu moderné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky