Tri generácie v jednom dome? Riešenie, ktoré vás možno inšpiruje

21.11.2018  |     

Bývať spolu s rodičmi, nie je pre každého ideálna predstava. Pravdou je, že ak sa dajú generácie dokopy, môžu si postaviť bývanie na jednom pozemku – čo je finančne menej náročné.

Starí rodičia pomôžu so starostlivosťou o vnúčatá, rodičia majú pre seba viac času... Pavel Martinka a Ondřej Spusta navrhli trojgeneračný dom, ktorý poskytuje dostatok priestoru pre každú generáciu.

Na konci slepej uličky

Svahovitý pozemok, na ktorom dom stojí, sa nachádza na konci slepej uličky kúsok od lesa. V lokalite stoja mohutné vily z medzivojnového obdobia, neskôr doplnené o menšie domy. Architekti dom posadili na svah tak, aby nerušil priehľad na protiľahlý zalesnený kopec. Výškou ho prispôsobili k okoliu, ale na rozdiel od masívnych víl pôsobí podstatne jemnejšie a vzdušnejšie. Smerom do záhrady mierne vyčnieva nad ostatné domy, aby domácim poskytol pekný pohľad na Drahanskú vrchovinu.

 

Časť domu je pod terénom

Aby mohutný dom nezaťažoval svoje prostredie,  bola časť domu umiestnená pod úroveň terénu. Všetky potrebné priestory, vrátane vonkajšej terasy, sú obsiahnuté v jednom celku. Trojgeneračný dom má dve podlažia: vstupuje sa priamo na úroveň vrchného podlažia, kde je aj prístupová cesta a garáž pre dve autá. Tu sa tiež nachádza väčší byt s príjemnou terasou pre rodičov.  

Spodný byt je pre starých rodičov

Spodný byt je menší, ale dá sa z neho priamo vstúpiť do záhrady – tu bývajú starí rodičia. Do bytu sa vchádza prostredníctvom vonkajšieho betónového schodiska. Na úrovni spodného podlažia sú tiež umiestnené izby pre deti. K nim sa dá dostať prostredníctvom vnútorného oceľové schodiska z horného bytu.

Šikmá strecha šetrí vodu

Z pohľadu konštrukcie je tento veľký a praktický trojgeneračný dom železobetónový, časť garáže je založená na mikropilótoch. Strecha sa po celej dĺžke domu zvažuje až k dvom výpustom, vďaka ktorým sa dažďová voda zbiera v podzemnej retenčnej nádrži. Eleganciu domu dodáva biela fasáda s veľkými horizontálnymi oknami. Interiér je riešený sviežo – v bielo béžovej farebnosti. 

 

Dom vo svahu v skratke

architektonický ateliér: masparti

architekti: Pavel Martinka, Ondřej Spusta

Spoluautori: D. Lemák, R. Koiš / Statika Olomouc – konštrukčné riešenie

lokalita: Šternberk, ČR

projekt: 2013

realizácia: 2014 až 2017

zastavaná plocha: 190 m2

úžitková plocha: 212 m2

Sabína Zavarská
Foto: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice 

Tagy:
rodinné domy svahovitý pozemok moderné domy trojgeneračné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky