Jednoduchý jednopodlažný dom s príjemným výhľadom do údolia

06.12.2018  |     

V pokojnej časti Zlína vyrástol elegantný jednopodlažný dom s výhľadom do údolia. Pre rodinu žijúcu v dome bolo veľmi dôležité zachovať si súkromie a maximálne využiť priestor.

 
Projekt realizovali architekti zo štúdia Fandament Architects s.r.o., ktorých práce sú charakteristické výnimočnosťou, vzdušnosťou a intenzívnou spoluprácou s klientom. 
 

Z negatíva výhoda

Pozemok, na ktorom dom stojí, nie je rovný, preto bolo dôležité pohrať sa s položením domu. Architekti – namiesto toho, aby si z nerovnosti robili „hlavu“, využili ju v prospech domu a súkromia majiteľov. Stavba je čiastočne včlenená do pozemku. Zo strany vchodu vyrovnáva nerovnosť pozemku uložením na vstupnej časti. Jej súčasťou je okrem vchodu i priestranná garáž. Vyzdvihnutie obytných priestorov nad úroveň ulice plní aj ďalšiu funkciu – poskytuje domácim dostatok súkromia. 
 

Jednoduchý a elegantný tvar

Vďaka položeniu domu na kopec sa podarilo architektom maximálne otvoriť priľahlú záhradu v prospech obyvateľov domu. Dôležitým momentom projektu bolo vyzdvihnúť fascinujúci výhľad na panorámu Zlínu a čo najefektívnejšie využiť priestor. Na základe týchto priorít vznikol jednoduchý a elegantný tvar domu. Dnes sa majitelia domu so svojou rodinkou môžu tešiť z veľkej terasy a chráneného pozemku, ktorého súčasťou je aj bazén. 
 

Ako je riešená dispozícia?

Zo vstupnej časti , kde sa nachádza aj šatňa, sa dostanete po schodoch do prvého podlažia. Priestor schodiska je presvetlený veľkým oknom do záhrady a dlhá stena naproti nemu slúži ako domáca galéria. Navyše, dá sa posuvnými dverami oddeliť od súkromnej časti domu s dvoma veľkými detskými izbami, priestrannou kúpeľňou a šatňou. Z priestoru schodiska tiež môžete vstúpiť do pracovne, ktorá slúži aj ako izba pre hosťa.
 

Denná časť

Hlavný obytný priestor domu – jeho spoločenská časť zahŕňa obývaciu miestnosť a kuchyňu s jedálňou. Dominantou obývačky je bridlicová krbová stena rozčlenená troma nikami, ktoré sú vyložené tmavým plechom. Kuchyňa je od obývacej miestnosti oddelená umelecky riešenou knižnicou. Priestranná kuchynská linka a ostrovček poskytujú dostatok priestoru na varenie i relax s rodinou pri chutnom jedle. V stene kuchyne sú skryté dvere do špajzy a tiež do spálne rodičov s vlastným hygienickým zázemím a šatníkom. 

Vonkajšie rozšírenie miestností

Priestor v interiéri je využitý na maximum, logicky a prakticky usporiadaný, pričom kladie dôraz na súkromie domácich a ich pohodlie. Navyše zo všetkých obytných miestností domu je možné vyjsť na lodžiu a terasu rozširujúcu obytnú plochu miestností o príjemný priestor na vonkajšie posedenie.
 
Okrem základnej hmoty domu k projektu patrí aj záhradný pavilón. Je riešený ako drevostavba, spojená s domom drevenou terasou.
 
 

RD Zlín v skratke

architektonické štúdio: Fandament Architects s.r.o.
 
lokalita: Zlín, Česká republika
 
projekt: 2015
 
realizácia: 2018
 
úžitková plocha: 222 m2
 
zastavaná plocha: 242 m2
Sabína Zavarská
Foto: Jakub Holas

Tagy:
rodinné domy jednopodlažné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky