Vedľa seba vyrástli dve moderné drevené chaty podľa starých princípov

09.12.2018  |     

Šumavské Nové Městečko je známe autokempingom v hlbokých lesoch a kamenným riečiskom Vydry. Je to však tiež ideálny priestor na relax v príjemnej chalupe.

Dve takéto „sesterské“ stavby navrhli architekti zo štúdia A.LT ARCHITEKTI. Chaty dnes slúžia ako na bývanie, tak i na prenajatie na rekreačné účely. 

 

V chránenej oblasti

Prvý moment, z ktorého museli autori projektu vychádzať je fakt, že pozemok na výstavbu sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti Šumava. Projekt podliehal schváleniu, architekti plne vyhoveli požiadavkám na stavbu domu v danej lokalite. Oba domu tvarovo i objemovo rešpektujú usporiadanie pôvodnej šumavskej zástavby, ale majú niekoľko odlišností. Samozrejme, najdôležitejšou z nich je moderne riešená dispozícia interiéru, vyhovujúca súčasným potrebám rodín.  

Prvky pôvodných stavieb

Hlavnou črtou typickej lokálnej zástavby sú: obdĺžnikový pôdorys v pomere 1 : 2, sedlová strecha s požadovaným sklonom a funkčným presahom. Obe stavby sú čiastočne zapustené do terénu – a to až po hranu strechy, tak, ako niekdajšie. Pozitívom tohto riešenia nie je len estetika, ale aj skutočnosť, že takto sa dá z terénu vstúpiť priamo aj do prvého, i do druhého podlažia – podľa toho, kam potrebujete. 

2 x 2 = 4 samostatné apartmány

Oba „sesterské“ domy sú rozdelené na dva samostatné poschodové apartmány. Podkrovie je riešené veľkoryso, pričom poskytuje krásne výhľady, ktoré autori projektu využili aj na presvetlenie hlavného obytného priestoru. O poschodie nižšie sa nachádzajú spálne, teda nočná časť objektov. Vstup do oboch apartmánov je spoločný – cez nevykurované zádverie uprostred domu. 

Drevené trámy zvonku aj zvnútra

Sympatickým riešením je terasa vyššieho podlažia, cez ktorú je tiež možné vstúpiť do domu. Jej prvotným zámerom je však poskytnúť relax a posedenie uprostred krásnej prírody a výhľadmi, ktoré ocení každý. Drevostavbám nechýba pre toto architektonické štúdio typické opláštenie drevenými trámami a výrazný drevený krov vo vstupnej časti. Drevené trámy zútulňujú aj obývacie miestnosti.

 

RD Nové Městečko v skratke

Architektonický ateliér: A.LT ARCHITEKTI

Autori: ing. arch Peter Lacko, ing. arch. Filip Tittelbach, ing. arch. Tereza Schneiderová, ing. arch. Markéta Burešová

Dodávateľ: Miroslav Vrhel

Plocha pozemku: 8 837 m2

Zastavaná plocha: 2 x 270 m2

Obstavaný priestor: 2 x 1 204 m3

Úžitková plocha 2 x 363 m2

Projekt a realizácia: 2009 až 2012

Lokalita: Nové Městečko

Sabína Zavarská
foto: Tomáš Rasl

Tagy:
rodinné domy chaty chalupy drevostavby

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 10/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky