Moderná drevostavba vo Veternej Porube citlivo začlenená medzi tradičné domy

12.12.2018  |     

Ako dosiahnuť, aby bol nový dom ozajstným domovom rodiny stavebníka a súčasne harmonicky rozšíril „rodinu“ existujúcich stavieb v okolí? Odpoveďou je individuálny projekt a ako profesionálny, tak aj citlivý prístup architekta k návrhu novostavby – obzvlášť vtedy, ak má stáť v lokalite s tradičnou vidieckou zástavbou.

V spojení s okolím

Rodinný dom – modernú drevostavbu vo Veternej Porube – sa architektom a staviteľom z architektonicko-realizačnej kancelárie Prodesi/Domesi podarilo citlivo začleniť medzi okolité staršie tradičné „chalupy“. Na prvý pohľad je zrejmé, že ide o súčasnú architektúru, zároveň však čerpá z archetypálneho tvaroslovia a sedlovou strechou reaguje na historicky overenú formu, ktorá najlepšie chráni dom v drsnom podhorskom počasí.

„Dom vo Veternej Porube sme navrhli a postavili pre miestneho lekára (chirurga) a jeho rodinu,“ vysvetľuje architekt Václav Zahradníček. „Dispozične sme ho koncipovali podľa individuálnych potrieb klienta. Tvarom sme chceli reagovať na bezprostredné okolie a zároveň dať stavbe súčasný architektonický výraz.“ 

 

Drevostavba je vyhotovená v nízkoenergetickom štandarde. O čerstvý vzduch sa bez tepelných strát stará riadené vetranie s rekuperáciou, tepelnú pohodu zabezpečuje elektrické podlahové vykurovanie spolu s niekoľkými žiaričmi a konvektormi. Ako doplnkový zdroj tepla sa využívajú kozubové kachle.

Interiér napĺňa vďaka prevahe drevených plôch príjemná atmosféra. 

Dvojpodlažný rodinný dom s výhľadom na Nízke Tatry má pôdorys v tvare obdĺžnika a sedlovú strechu so sklonom 45°. Jeho dispozícia je usporiadaná prirodzene a racionálne – denná pobytová časť sa nachádza na úrovni parteru a nočná pokojná časť je umiestnená na poschodí.

Pridanou hodnotou prízemia je rozsiahla zasklená terasa, ktorá navodzuje atmosféru príjemného rekreačného miesta a umožňuje obyvateľom domu jedinečné úzke spojenie s okolitým prostredím aj v nepriaznivom počasí.

Definitívne vyriešenie parteru s veľkorysou terasou, ktorá bola želaním stavebníka, pritom našepkala sama príroda – skúsenosti s pobytom na terase ukázali, že je nevyhnutné uzavrieť ju zasklením, ak má slúžiť obyvateľom domu aj v dňoch s veterným počasím. A tie sú v tejto lokalite, ako napovedá už jej názov, skôr pravidlom než výnimkou.

„Dispozične sme dom navrhli podľa individuálnych potrieb klienta. Tvarom sme chceli reagovať na bezprostredné okolie a zároveň dať stavbe súčasný architektonický výraz.“

Václav Zahradníček, architekt

Katarínin pohľad

Nedávno sme v Mojom dome písali o nórskej drevenej chate a ja som sa zamýšľala, prečo aj na Slovensku nemáme viac takýchto vkusných, do dreva „odetých“ interiérov. A vzápätí sa v redakcii objavila táto realizácia, ktorá dokazuje, že máme. Áno, aj na Slovensku máme pôsobivé stavby, ktoré napriek tomu, že sú nové, s obrovským citom zapadajú do okolitého prostredia a pôsobia pri tom nanajvýš prirodzene. Totiž, postaviť celkom nový dom v lokalite tradičnej vidieckej zástavby tak, aby nás „nevyrušoval“, pôsobil vkusne, zároveň však moderne, musí byť pre zhotoviteľa veľká výzva. V tomto prípade sa ju podarilo naplniť na sto percent. Páči sa mi, že je tu v „plnej sile“ priznaný materiál, z ktorého je dom postavený. No a pri pohľade na to krásne prepracované schodisko priam cítim v nose vôňu dreva, ktorá sa interiérom musí tiahnuť. No... možno je to len moja romantická predstava, v každom prípade, takto nejako si predstavujem nový dom zasadený do vidieckeho prostredia na skok od Nízkych Tatier. Paráda!

 

AUTORI

Architekti Václav Zahradníček a Hana Bartoňová, ateliér Prodesi/Domesi, projektantka Monika Moravcová, dodávatel’ Domesi Slovensko www.domesi.sk 

rodinný dom novostavba

počet podlaží: 2

úžitková plocha: 130 m²

lokalita: Veterná Poruba

TEXT: ĽUBICA FÁBRI
FOTO: MILAN HUTERA
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2018

Tagy:
rodinné domy chalupy drevostavby novostavby rodinných domov

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky