Socialistický „šumperák“ premenili na dôstojný malý domček uprostred vinohradu

14.12.2018  |     

Socialistický „šumperáčik“ stojaci uprostred vinohradu mali architekti z ateliéru ORA zmeniť na súčasný letný vinársky domček. Ich cieľom bolo v prvom rade vytvoriť dôstojný dom, ktorý bude vo vzťahu so svojím okolím, s vinohradom a s neďalekým kostolom.

Prvotnou inšpiráciou autorov z ateliéru ORA boli stavby talianskeho architekta Andreu Palladia, ktorý svoje vily koncipoval ako jasné solitéry v krajine, charakterizované geometrickou kompozíciou a bielymi omietkami.

 

Nové priestory, nové výhľady

Neveľká dedina na južnej Morave neďaleko mestečka Valtice, ktoré je milovníkom vína dobre známe, prešla čiastočnou asanáciou. V centre Úvalov sa tak momentálne nachádza prázdno – vinohrady a záhrady. Uprostred prázdna stojí kostol a vedľa kostola bol donedávna malý „šumperáčik“ – menšia variácia na známy socialistický typový dom. Práve jeho dostavbu a kultiváciu dostali za úlohu architekti z ateliéru ORA. 

Pôvodný objekt mal štvorcový pôdorys, ktorý architekti „zopakovali“ v prístavbe. Miesto na výrobu vína ostalo v starej časti domu, nadväzujúcej na vínnu pivnicu vybudovanú vo svahu, v prístavbe k nemu pribudla približne rovnako veľká obytná kuchyňa. Poschodie sa zasa rozšírilo o nový priestor otvorenej spálne.

Svetlo z troch strán. Vďaka trojici sklených dverí na troch stranách domu svieti slnko do interiéru po celý deň. Obyvateľom sa tým zároveň otvorili ďalšie výhľady a fasády získali žiadanú symetriu. 

Čistota typická pre exteriér pokračuje aj v interiéri. Je postavená na praktickej logike dispozície, jednoduchej forme a striedmej kombinácii dvoch materiálov – prírodného dreva a bielych omietok.

Kým pôvodný dom „hľadel“ iba jedným smerom, prístavba má okná na tri strany, takže slnko svieti do interiéru po celý deň. Architekti tým zároveň otvorili ďalšie výhľady a fasádam dodali žiadanú symetriu. Keďže dom sa využíva najmä v lete, bolo pre nich zásadné aj maximálne prepojenie s exteriérom – kuchyňa sa vďaka veľkým zaskleným dverám na troch stranách môže stať záhradnou kuchyňou a izby na poschodí majú prístup na veľkú drevenú terasu s parádnym výhľadom na celý vinohrad.

„Dom sa s kostolom nemôže porovnávať veľkosťou. Rovnako ako kostol však v sebe môže mať silu a istotu skrytú v geometrii.“

ORA

Erikin pohľad

Hoci sa pojem vinársky domček u mnohých ľudí spája s predstavou romantickej chalúpky, snaha zromantizovať pôvodný „šumperák“ by podľa mňa hraničila s perverzitou. Tento čistý, až stroho geometrický dom, ktorý nemá s romantikou nič spoločné, ma však dostal práve svojou triezvou jednoduchosťou – praktickými riešeniami bez zbytočností, s prostou logikou. Celkom jednoduchá prístavba tu splnila všetko, čo človek očakáva od moderného priestoru – prirodzenú logiku pri využívaní, intenzívny kontakt s exteriérom a vzdušnosť, ktorú prináša denné svetlo. Tento priestor nemá ambíciu stať sa ozdobou či výstavkou, je to jednoducho praktický rámec pre každodenný život.

 

ARCHITEKTI

Ing. arch. Jan Veisser, Ing. arch. Jan Hora a MgA. Barbora Hora z mladého znojemského ateliéru ORA (Originálna Regionálna Architektúra).

www.o-r-a.cz

letný vinársky dom 

rekonštrukcia a dostavba

počet podlaží 2 

zastavaná plocha 63 m²

úžitková plocha 95 m²

lokalita Úvaly, Česká republika

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: ORA
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2018

Tagy:
chata rodinné domy vinársky dom záhradné chatky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky