Ocenený pasívny dvojdom, v ktorom sa myslelo na všetko

20.12.2018  |     

V malebnej obci Březiny, ktorá leží v chránenej krajinnej oblasti, vyrástla moderná novostavba, ktorá svojmu okoliu nastavuje hneď dve tváre. Tá prvá, v podobe dvoch takmer identických objektov, pôsobí v okolitej zalesnenej krajine celkom prirodzene a tá druhá, s dominantnou drevenou terasou, dodáva miestu aj celému objektu spestrenie.

Uhol pohľadu

Pretože sú Březiny obec, v ktorej sa nachádza typická roztrúsená zástavba chalúp, bolo nutné sa aspoň sčasti okoliu prispôsobiť a vymyslieť kompromis v podobe domu, ktorý by ráz krajiny nenarúšal, ale vkusne by ho doplnil a oživil. K vytvoreniu takejto stavby rozhodne prispeli aj podmienky pozemku – rozľahlé lúky, ktoré sa zvažujú do údolia rieky, a prekrásny nerušený výhľad takmer na všetky strany. Architektúra domu, ktorý je koncipovaný ako pasívny, je inšpirovaná tradičným tvaroslovím, ktoré hospodárstva na Vysočine často majú.
 
Dve telesá so sedlovými strechami pretína na prízemí zasklený hranol, ktorý svojím moderným vyhotovením dáva tušiť dobu vzniku. Príroda, ktorá je tu na dosah ruky, sa vďaka veľkoryso zaskleným stenám maximálne prepája s objektom, čo bola jedna z dôležitých požiadaviek majiteľov domu. Hlavná budova slúži ako obytná časť a na južnej strane vystupuje nad okolitý terén pre svahovitý pozemok. Tento fakt architekt využil tak, že sem umiestnil vysunutú terasu, ktorá celému objektu dodáva jedinečný vzhľad.
 
Rodinný dom bol navrhnutý pre majiteľov, ktorí žijú už bez detí. Priali si doň zabudovať osobný výťah, ktorý zaisťuje bezbariérový vstup dovnútra. Súčasťou domu je aj vínna pivnica niekoľko metrov pod úrovňou terénu, čím je v nej zaistená stabilná nízka teplota aj počas horúcich letných dní. Myslelo sa tu na všetko.
 
„Zakomponovať dom do stráne tak, aby jeho zasadenie pôsobilo prirodzene a stavba vyzerala, akoby tu stála odjakživa, sa podľa mňa podarilo, keďže mnohí si myslia, že tu išlo o rekonštrukciu, nie o novostavbu.“ 
 
Adam Rujbr, architekt
 
 
Dom získal hlavnú cenu v súťaži Pasívny dom roku 2016 v kategórii „veľmi úsporné domy“.
 
Obvodové murivo je z vápenno-pieskových tehál zateplených sivým polystyrénom.
 
Tepelné čerpadlo zem-voda získava energiu z okolia pomocou zemného výmenníka.
 
Slúži na predhriatie a predchladenie privádzaného vzduchu do vzduchotechnickej jednotky.

DOM  v kocke

Objekty: obytná časť a technická časť s garážou, dielňou a vínnou pivnicou
 
Nádvorie: vydláždené sivou kamennou dlažbou, uzavreté drevenou bránou na motorický pohon s integrovanou vstupnou bránkou 
 
Zastrešenie: sedlová strecha so sklonom 45°, okraje bez presahov
 
Víťaz súťaže Pasívny dom roku 2016 v kategórii veľmi úsporné domy
 
Realizácia Adam Rujbr Architects s. r. o. www.ararchitects.cz
 
rodinný dvojdom
 
plocha pozemku 7 070 m2
 
zastavaná plocha 310 m2
 
obytná plocha 193,2 m2 + 24,5 m2 terasa
 
počet podlaží
 
lokalita Březiny, Česká republika
 
 
TEXT: VERONIKA SLOMKOVÁ
FOTO: KAMIL SALIBA
ZDROJ: časopis Môj dom 11/2018

Tagy:
rodinné domy pasívne domy sedlová strecha dvojdomy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky