Čo je lepšie ako rodinný dom? Malá rodinná usadlosť!

31.12.2018  |     

V novej štvrti rodinných domov v blízkosti historického parku v Budmericiach vyrástol projekt, ktorý jeho autori označujú „mladá rodinná usadlosť“. Je to v podstate rodinný dom pre štvorčlennú rodinu, len je koncipovaný odlišne ako väčšina domov.

Prečo usadlosť?

V prvom rade preto, že priestor domu pozostáva z viacerých objektov so samostatnými funkciami. Zreteľné sú najmä dva väčšie celky: obytný priestor domu a ateliér. To však nie je zďaleka všetko. Otvorené, priestorovo zložitejšie riešenie dotvára garáž, domček pre deti a záhradný sklad. Jednotlivé bloky, ktoré tvoria celú rodinnú usadlosť, sa nelíšia len funkciou, ale aj veľkosťou a tvarom.

Živelné vnútro v nudnom obale

Hlavný dom je vlastne jednoduchým hranolom s pultovou strechou. Do obvodových múrov architekti vsadili teleso z tehál a masívneho dreva. Takto vznikol priestor pre spálňu, hygienické zázemie, schodisko, čitáreň a komoru. Okolo tohto vsadenia sú ďalšie priestory.

 

„V otvorenom kruhu okolo vstavby sa odvíjajú ostatné aktivity: nachádza sa tu vstup, kuchyňa, denná časť, nočná časť rodičov, šatník. Poschodie patrí deťom. Vložený živelný objekt do nudného obalu dáva do pohybu udalosti dňa,“ charakterizujú svoju ideu architekti.

Obal klame

Kým zvonku pôsobí stavba stroho, minimalisticky až chladne, vo vnútri sa dočkáte pravého opaku. Je to najmä kvôli použitiu masívneho dreva a tehál, ale aj vtipným detailom a riešeniam, ktoré architekti včlenili do každej miestnosti. Okrem toho, že sú praktické, sú aj hravé a určite z nich majú deti veľkú radosť.

Špeciality, ktoré inde nenájdete

Kuchyňa je riešená inak ako tie, na ktoré sme zvyknutí. Linka je umiestnená priamo pod veľkým oknom, čo umožňuje využívanie prirodzeného svetla pri príprave jedál.  Aj priestory obývačky vyžarujú úplne inú energiu ako väčšina moderných. Kachle, obnažená murovaná tehla, sieťka medzi prvým podlažím a prízemím, vďaka ktorej môžu deti komunikovať s rodičmi aj keď sú v spálni, hojdačka a rebrík sú súčasťou obývačky.

Prechod medzi jednotlivými budovami spája drevená terasa, na ktorú sa otvárajú priestory dennej časti – obývačky a jedálne. Zároveň sa tu deti môžu bezpečne hrať, dospelí tráviť voľný čas.

 

Mladá rodinná usadlosť v skratke

Architektonické štúdio: TOITO architekti

Autori: Ing.arch. Katarína Príkopská, Ing.arch. Ivan Príkopský, Ing.arch. Tomáš Szőke

Lokalita: Budmerice

Projekt: 2013

Realizácia: 2014 až 2018

Úžitková plocha: rodinný dom: 95 m2, garáž: 29 m2, ateliér: 24 m2

Sabína Zavarská

Foto: Katarína Príkopská 

Tagy:
rodinné domy Budmerice rodinná usadlosť

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 6/2019
v predaji


Ako pestovať zdravé hrozno?
Predplatné

 

Najnovšie príspevky