Z miestneho kameňa a ručne robených tehál: Dom v súhre s prírodou šetrí aj náklady

03.01.2019  |     

Rodinný dom niekde v malej dedinke ďaleko od mesta je snom mnohých mestských ľudí. Inšpiratívna stavba vznikla v okolí španielskej Barcelony, kde je väčšina domov z kameňa a tehál. Podstatou každej víkendovej stavby by mala byť súhra s prírodou a ochrana súkromia, inak to nie je ani v tomto prípade.

Klimatické podmienky a súkromie v hlavnej úlohe

Architekti zo štúdia Alventosa Morell Arquitectes považovali za najdôležitejšie (okrem integrácie s prírodou a okolitými domami) vytvoriť súkromné prostredie izolované od hluku zvonku. Veľkú úlohu zohrávali aj klimatické podmienky.

Pozemok má severojužnú orientáciu a je výrazne ovplyvnený silným vetrom. Týmto podmienkam museli architekti prispôsobiť stavbu. Výsledkom je dom, ktorý efektívne využíva slnko a bioklímu na dosiahnutie čo najväčšieho pohodlia a úspor energie.

Z troch odlišných častí

Základom stavby sú tri prepojené, ale odlišné časti. Prvou z nich je celistvý múr vyrobený z miestneho kameňa, ktorý stojí rovnobežne s cestou. Doň sú vsadené dva otvory: vstup do domu a do garáže. Tento múr izoluje dom od hluku od cesty, ale tiež má ochrannú funkciu pred tramuntánskym vetrom.

 

Tehly ručnej výroby

Ďalšie dve časti stavby tvoria priestory s rôznymi funkciami. Sú umiestnené paralelne s múrom. V prvej časti pri múre sa nachádzajú kúpeľne a práčovňa. Fascinujúce na nich je, že sú vyrobené z ručne vyrábaných tehál. Okolo tejto časti sa nachádzajú tri terasy, ktoré poskytujú vnútorným priestorom potrebné vetranie a prirodzené svetlo. Zároveň oddeľujú vonkajšiu časť víkendového domu od súkromnej zóny.

Súkromie pod ochranou

Súkromná zóna je umiestnená v tretej časti objektu. Tvorí ju obývací priestor s kuchyňou a jedálňou, a tiež spálne. Všetky izby sú orientované na juh a ponúkajú výhľad na záhradu a bazén. Je ich možné prepojiť s terasou a prostredníctvom nej so záhradou. Miestnosti sú chránené pred silným slnečným žiarením drevenými okenicami a pergolou.

Vie sa prispôsobiť

Vnútorný priestor je flexibilný a vie sa plne prispôsobiť meniacim sa potrebám majiteľov. Celkovo je tento príjemný víkendový či dovolenkový dom ekologický, energeticky úsporný, inovatívny a pohodlný. Tehly a kamene mu dodávajú originalitu. Nešli by ste sem aspoň na víkend?

 

House AA v skratke

Architektonický ateliér: Alventosa Morell Arquitectes

Autori: Josep Ma. Alventosa, Marc Alventosa i Xavier Morell

Spolupráca: Joana Queralt, Eduard Simó, Marga Bernadó

Lokalita: Barcelona, Španielsko

Plocha: 170 m2

Rok realizácie: 2016 až 2017

Sabína Zavarská

Foto: Adrià Goulà

Tagy:
rodinné domy kamenné domy prázdninové domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky