Rekonštrukcia na japonský štýl: Zrušili izby a vytvorili priestrannú terasu

11.01.2019  |     

Prefektúra Fukušima nie je práve vyhľadávaním miestom na bývanie. Po jadrovej katastrofe sa mnohí z lokality vysťahovali a zostalo tu veľké množstvo prázdnych domov. Niektorí sa po čase vracajú na miesto, kde prežili celé roky.

 

K ním patria aj majitelia domu, ktorí oslovili architektov zo štúdia Life Style Koubou s požiadavkou rekonštrukcie.  

Strecha prežila zemetrasenie

Tridsaťšesťročný jednopodlažný dom mal pôvodne 7 izieb (každá mala 15 metrov štvorcových), veľkú kuchyňu a dve kúpeľne. Pre manželský pár sedemdesiatnikov bol priveľký.

Z pôvodnej stavby zostala zachovaná pevná šindľová strecha, ktorá prežila v roku 2011 zemetrasenie. Majitelia si želali nadviazať na miestne tradície. Patrí k nim aj terasa. Posedenie na terase bolo kedysi každodennou záležitosťou domácich rodín. 

Terasa fungovala ako vonkajšia obývačka, ktorej výhodou bolo, že sa nebolo treba vyzúvať. Domáci sa tu stretávali s návštevníkmi, priateľmi, príbuznými, vládla tu pohoda bez stresu a príjemná atmosféra. 

Terasa v hlavnej úlohe

Mesto Minamisōma, v ktorom zrekonštruovaný dom, stojí je známe vďaka festivalu Soma Nomaoi. V čase podujatia je mesto hojne navštevované a každý dom hostí aj dvadsať ľudí. Terasa zohráva úlohu stretávacieho miesta, rozhovorov a prejavov vďaky.

„Chceli sme zachovať tento pre miestnych obvyklý, ale pritom veľmi vzácny pohľad. Vytvorili sme srdce mesta pre tých, ktorí sa sem vracajú. Miesto, kde sa ľudia môžu zoznamovať a podporovať. Minimalizovali sme obytný priestor, pričom sme ponechali pôvodnú strešnú konštrukciu. Zo zvyšného priestoru sme vytvorili priestrannú terasu,“ opisujú svoj postup architekti.

Festival Soma Nomaoi

Tradícia tohto jedinečného festivalu začala pred viac ako 1 000 rokmi. Vznikol ako vojenské cvičenie. Po stáročiach sa z tréningu vojakov stal zábavný festival. Ženy a muži oblečení v tradičných samurajských bojových odevoch súťažia v rôznych disciplínach, aby získali požehnanie. Toto podujatie je skvelým miestom na zoznámenie sa so samurajskou kultúrou. Taktiež dáva príležitosť miestnym rodinám osláviť históriu rodných miest, koreňov a rodín. 

 

Dlhý dom v skratke

Architektonický ateliér: Life Style Koubou

Hlavný architekt: Kotaro Anzai

Lokalita: Minamisōma, Japonsko

Plocha: 194,72 m2

Rok realizácie: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Nao Takahashi

Tagy:
šindľová strecha rodinné domy jednopodlažné domy japonský štýl japonská architektúra

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky