Drsný dom do drsnej prírody: Asymetria a hrdzavá fasáda

21.01.2019  |     

Chata uprostred hôr je charakteristická nepravidelným členením, použitím kameňa a hrdzavej fasády. Fascinuje prekvapivou asymetriou a radikálnym čistým riešením interiéru.

 

Do drsnej prírody drsná tvár

Minimalizmus v spojení s nepravidelnými geometrickými tvarmi, použitím kameňa, ocele a skla v kombinácii s drevom prináša pôsobivý efekt, ale aj funkčnosť. Dom je postavený na zvažujúcom sa svahu, vstup je z cesty, ale strana domu orientovaná do záhrady musí byť podložená piliermi. Architekti veľmi príjemne využili exteriérové možnosti a danosti pozemku. Z terasy na prízemí domáci vidia do záhrady a na neďaleké hory. V kúte krytého vonkajšieho priestoru je umiestnený trojuholníkový bazén. 

Ukotvený v hĺbke

O poschodie vyššie je možné priamo z obývačky vyjsť na veľkú terasu s ohniskom a trojuholníkovým gaučom. Panoramatický výhľad na hory každého očarí. Architekti tvrdia, že: „Owl Creek bol založený na myšlienke prehĺbenia spojení medzi priateľmi, rodinou a prírodou.“ 

V počiatkoch projektu museli architekti riešiť výzvy vyplývajúce z lokality, tradícií a najmä z obmedzenia, ktoré stavbe automaticky plynuli zo svahu. Riešenie znelo: ukotvenie štruktúr priamo do zeme.

Pre dve rodiny

Owl Creek je domom pre dve rodiny a s množstvom otvorených priestorov urobených na mieru obyvateľov. Základom interiéru je prirodzené svetlo s aktívnou a neustále sa meniacou atmosférou. Tá vždy súvisí s okolitou prírodou. Jednoducho, je to príjemné útočisko v horách bez ohľadu na to, či sneží prší, mrzne alebo pečie slnko. A viete, čo je na ňom ešte skvelé? Z jednej strany tak splýva s prírodou, že ho ani nevidno.

 

Kto sú Skylab?

Architektonický ateliér, ktorý zhruba pred dvoma rokmi založila skupina kreatívnych ľudí v Portlande v Oregone. Sú to nadšení futuristi, ktorí sú si vedomí toho, čo bude budúca architektúra vyžadovať. Vopred vnímajú zmeny, ktoré bude musieť ľudstvo riešiť, snažia sa ukázať neviditeľné aj tým, ktorí ho dodnes nechápu, či nepripúšťajú si ho.

Owl Creek v skratke

Architektonický ateliér: Skylab 

Lokalita: Snowmass, Colorado, Spojené štáty americké 

Rozloha približne: 390 m2

Realizácia: 2015

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Skylab

Tagy:
rodinné domy chaty hrdzavá fasáda oceľová fasáda

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky