Tajomný dom, ktorý zaujme atmosférou: V provensalskom štýle a s duchom anglického vidieka

23.01.2019  |     

Dom už na prvý pohľad zaujme svojou atmosférou. Fasáda z bulharskej ruly kombinovanej s dreveným obkladom neomylne zapadá do okolitej prírody a vzbudzuje dojem tajomstva, ktoré sa možno ukrýva za jej múrmi.

Fasáda z ruly spája viaceré stavby na pozemku. Rovnakú vonkajšiu úpravu ako fasáda domu totiž získali aj záhradný domček a zastrešené vonkajšie posedenie umiestnené v blízkosti zasklenej verandy.

Drevohliníkové okná s delenými tabuľkami osadené v celom objekte korešpondujú so zvoleným vidieckym štýlom a dokonale napĺňajú zámer architekta: „Chcel som vytvoriť objekt, ktorý by naplnil víziu klienta a bol v rovnakom duchu. Zásadné boli aj potreby detí, ktoré budú v dome vyrastať, časom sa budú ich požiadavky meniť. S klientom sme diskutovali o užívaní každého jedného kúska domu,“ vysvetľuje architekt Smutný.

Najväčšie zmeny

Žulová kuchynská pracovná doska zasahuje až k oknu a kontrastuje s linkou z bielenej dubovej dyhy. Obloženie stien z toho istého materiálu dodáva kuchyni tú správnu patinu.

Dom je výsledkom rekonštrukcie, pri ktorej došlo k jeho výraznému rozšíreniu – na prízemí vznikla hosťovská izba s kúpeľňou, šatník s technickým zázemím a k existujúcej kúpeľni pribudol priestor na domáce práce. Obývačku spojil architekt s kuchynským kútom a rozšíril ju na juh o zimnú záhradu.

Druhé nadzemné podlažie vyniká prevýšeným priestorom otvoreným k drevenému krovu.

Priznaný krov sa stal neoddeliteľnou súčasťou dvoch detských izieb so šatníkmi, kúpeľne detí i spálne rodičov s kúpeľňou a šatníkom.

Jednoduchý tvar sedlovej strechy bez presahov spolu s pultovou strechou zimnej záhrady potvrdili schopnosť architekta vtisnúť starému duchu miesta moderný ráz.

Viac si o dome môžete prečítať na webe domztehly.sk

Tagy:
tehla tehlové domy provensalský štýl anglický vidiek rodiné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky