Jednopodlažný pasívny dom v Beskydách, ktorý nezaťažuje krajinu

04.02.2019  |     

Správne zvolenými stavebnými materiálmi a vykurovaním dokážete výrazne ovplyvniť výsledné náklady na prevádzku domu. S takýmto prístupom sa netreba obávať ani veľkoformátových okien.

Petr Závodný, majiteľ domu v Kozloviciach, sa v Beskydách narodil, vyrastal, vychoval tu tri deti a nikdy nepremýšľal o tom, že by sa mal z tejto oblasti niekam odsťahovať. Váži si okolitú prírodu, a tak keď mu osud priniesol do cesty možnosť kúpiť usadlosť vo svojom rodisku, neváhal. Postavil tu rodinný dom, ktorý zapadá do okolitej krajiny a nijako ju nezaťažuje. Pri jeho stavbe a zariaďovaní interiéru sa s manželkou inšpirovali v časopisoch o bývaní. Všetko je podľa ich vlastného návrhu.

 

Dom je postavený v pasívnom štandarde, je vybavený tepelným čerpadlom voda – vzduch, rekuperačným systémom, kvalitnými plastovými oknami a posuvnými dverami, ktoré obstáli aj počas blower-door testu. Vďaka tomu získal pán Závodný na dom dotáciu z programu Zelená úsporám v celkovej výške 600 000 Kč (22 200 €). 

„Vždy ma zaujímalo, či technické vymoženosti typu tepelných čerpadiel dokážu takýmto významným spôsobom znížiť náklady na prevádzku domu. Tohtoročná zima tu bola obzvlášť dlhá, napriek tomu boli ročné náklady na vykurovanie domu 7 500 Kč (280 €), iné roky sa to pohybuje okolo 5 000 Kč (185 €). Pri obstarávacej cene tohto čerpadla, asi 200 000 Kč (7 400 €), sa vám investícia do neho vráti za 6 až 8 rokov. Oproti vykurovaniu elektrinou ušetríte 2/3 nákladov. Preto tepelné čerpadlá nechávam inštalovať aj v domoch, ktoré staviam na predaj,“ vysvetľuje Petr Závodný, majiteľ domu a miestnej stavebnej firmy S.P.Z. Trend. Myslelo sa i na bezpečnosť. Dom je montovaný systémom s napojením na centrálny pult ochrany.

Keď sa s manželkou zamýšľali nad dispozíciou, začali obývačkou a kozubom (s dômyselným prikladaním zo zadnej technickej miestnosti). Zhodli sa, že by mala byť dominantou interiéru a miestom, kde sa budú všetci stretávať. Z nej sa vstupuje úzkou chodbou do spálne manželov. Tá je vybavená nielen vaňou s výhľadom na okolité kopce, ale ešte aj samostatnou kúpeľňou. Namiesto dlažby sa na podlahách aj v kúpeľniach domu použili moderné betónové stierky zafarbené na rôzne odtiene sivej, ale aj kávy s mliekom. Je to síce o niečo drahšie riešenie, ale veľmi elegantné a pohodlnejšie na údržbu. „Máme radi určitý minimalizmus, preto nikde v dome nenájdete žiadne poličky, vešiaky a držiaky všetkého možného. Radšej sa po sprchovací gél zohnem, než by som mal niekde nalepený držiak,“ vysvetľuje majiteľ.

Oproti spálni cez terasu sa nachádza druhé krídlo domu s izbou pre deti, hostí, pracovňou a ďalšou kúpeľňou. Dospievajúce deti si tak s rodičmi navzájom neprekážajú, majú svoje súkromie, ale môžu sa kedykoľvek stretávať v už spomínanej obývačke pri kozube, moderne zariadenej kuchyni alebo na terase.

Z terasy je krásny výhľad na okolité vrchy a tiež na záhradné jazierko, ktoré sa napúšťa z vlastnej navŕtanej studne, hlbokej 30 m. V hornom jazierku sa voda čistí koreňovou čistiarňou, v tom spodnom sa potom dá kúpať, a to úplne bez chémie. Vlastnou vodou je zásobovaný aj celý dom. Je bohatá na minerály priaznivé pre ľudské zdravie.

V každej miestnosti domu nájdeme veľkoformátové okná alebo zdvižno-posuvné dvere s PVC profilmi Inoutic Eforte (zvnútra biele, zvonku antracitové). Vďaka nim je všade veľa svetla a tiež krásny výhľad do záhrady. Jazierko a záhradu navrhoval Pavel Šemora z Brna (firma Tilis). Veľký záhon kvitnúcich trvaliek obsahuje 1 200 rastlín rôznych druhov. 

„Domy, ktoré staviam, zariaďujem tým, čo sa mi počas rokov osvedčilo a čo sa mi páči. Mám rád funkcionalistické stavby, preto staviam iba prízemné domy s plochou strechou a nie napríklad poschodové so sedlovou strechou. Nestaviam už na zákazku, ale výhradne developersky, tzn. že kúpim pozemok, postavím dom a potom ho predám. Bolo mi totiž veľmi ľúto odvedenej práce, keď budúci majitelia chceli na poslednú chvíľu veci zásadne meniť, prerábať a často nie k lepšiemu,“ vysvetľuje Petr Závodný a dodáva, „už asi päť rokov spolupracujem s miestnou firmou Pavel Knězek, s. r. o., ktorá vyrába a montuje plastové okná a dvere s profilmi Inoutic. Nikdy nebola žiadna sťažnosť alebo reklamácia. Pomer cena a výkon je ideálny.“

 

Pri výbere otvorových výplní do pasívnych domov sú zásadné predovšetkým ich tepelnoizolačné vlastnosti. „Súčiniteľ prechodu tepla celým oknom (Uw) musí byť podľa normy nižší ako 0,8 W/(m2 . K) a v prípade dverí (Ud) 0,9 W/m2 . K. Zásadná je však aj montáž. Tou sa dá veľa pokaziť, ak sa nevykoná odborne,“ vysvetľuje Miroslav Juračák, konateľ spoločnosti Pavel Knězek, s. r. o.

TEXT: Inoutic/Deceuninck
FOTO: Martin Vejrosta
ZDROJ: Stavba domu a úsporné bývanie

Tagy:
minimalizmus rodinné domy pasívne domy jednopodlažné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky