Pokojné útočisko v prírode pri vode: Snívate aj vy o podobnom bývaní?

09.02.2019  |     

Len pár krokov od mora stojí špecifický rodinný dom – chata. Vytvárajú ho dve prepojené menšie stavby. Samotní architekti nazvali projekt „dvojičky“, a pri pohľade naň je úplne jasné prečo

Inšpirácia starou Akádiou

Dvojičky vznikli ako pokojné útočisko v prírode pri zálive, pričom odrážajú historické architektonické zvyky lokality. Nachádzajú sa len niekoľko stoviek metrov od obecného kostola a menej ako 60 metrov od úzkych piesočných pláží. Architekti sa pri návrhu inšpirovali akádijskou ľudovou architektúrou.

Dve neveľké konštrukcie sesterských domov pokrýva plech. Veľký dôraz je kladený na čo najužší kontakt s prírodou – prostredníctvom veľkých presklených plôch. Ponúkajú veľkolepý výhľad na svetoznámy záliv Baie-des-Chaleurs.

 

TIP: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Každý dom má inú funkciu

Na prvý pohľad by sme si mohli myslieť, že každý dom má patriť jednej rodine, realita je však iná. Prvý, južnejšie orientovaný domček obsahuje denné spoločenské miestnosti – obývačku, jedáleň, kuchyňu, jeho dvojička na severnej strane pozemku poskytla priestor pre spálne a garáž. Jeden objekt je teda denným domom, druhý nočným. Obe stavby sú spojené zaskleným priechodom, kde sa nachádza pracovný priestor s panoramatickým výhľadom na more.

Vyššia kvalita súkromia

Netradičné riešenie dispozície – rozdelenie súkromných a spoločenských priestorov do samostatných celkov umožňuje domácim oddych s potrebnou mierou súkromia, taktiež priestory na spoločné debaty a stolovanie, ale aj dostatok inšpirácie pri práci. Kým denná časť má výrazné presklené plochy, nočná je riešená v rovnakom štýle, ale zatienená. Súčasťou „dvojičiek“ je slnečné nádvorie, chránené pred silným vetrom, ktorý je v tejto oblasti častý. Nachádza sa medzi oboma základnými objektmi a z ďalšej strany je chránené prechodovou chodbou.

 

Dvojičky v skratke

Architektonický ateliér: YH2

Projektový tím:  François Bélanger, Marie-Claude Hamelin, Loukas Yiacouvakis

Plocha pozemku: 1 500 m2

Lokalita: Caraquet, Kanada

Rok realizácie: 2013

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: v2com, Pascal Annand

Tagy:
chaty domy pri mori rekreačné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky