Chcete ušetriť priestor? Postavte si dom s kruhovým pôdorysom (VIDEO)

20.02.2019  |     

Aj keď sa nenachádzame práve v blízkosti mora, dom pre surfera s kruhovým pôdorysom môže byť zaujímavou inšpiráciou pre rekreačné domy v prírode a atypické chaty aj u nás.

Čo všetko ponúka netradičný pôdorys? Takto sa s ním vysporiadali architekti zo štúdia Austin Maynard Architects.

Chcel skromnú chatu

Austrálčan, ktorému sa nepáči tendencia mnohých mestských ľudí budovať si na vidieku obrovské sídla, požiadal architektov o návrh skromného, malého domčeka – chatky, ktorá splní tie najzákladnejšie potreby a umožní príjemný pobyt v prírode. Vybrané miesto sa nachádza na polostrove Mornington, na pláži nazvanej St. Andrews. Nie sú tu žiadne reštaurácie, bary, obchody – žiaden turistický ruch. Je tu len malý obchodík. To, čo toto miesto ponúka, je pokoj a oddych na krásnom piesočnom pobreží.

Nemá sa pred kým skrývať

Dvojpodlažný dom s kruhovým pôdorysom má v priemere menej ako 10 metrov a v skromnej forme poskytuje všetko, čo môžete v plážovej chate potrebovať. Využíva odľahlosť miesta na to, aby ponúkol rôzne výhľady do všetkých strán. Keďže nemá neželané okolie, nepotrebuje mať  prednú a zadnú – otvorenú a uzatvorenú fasádu. Každá strana je jeho prednou.

 

Na pláži pôsobí osamelo – stojí opustený medzi divými krami a piesočnými dunami, napriek tomu sa veľmi citlivo včleňuje do prostredia. Ďalšími dôležitými vlastnosťami domu sú: ekologickosť, nulový zásah do prírody, udržateľnosť. Použité materiály sú robustné a odolné voči vplyvom počasia. Strechu pokrývajú solárne panely, zachytená dažďová voda sa používa na splachovanie a zalievanie záhrady.

Ako je riešený netypický kruhový interiér?

„Tvar domu je odpoveďou na požiadavku o čo najväčšie zjednodušenie interiérových priestorov. Nemá žiadnu chodbu, pretože chodby sú podľa nášho názoru odpadom,“ vysvetľujú architekti. Priestory s rôznymi funkciami sú členené rad za radom okolo stredu kružnice tvoriacej pôdorys.

Na vyššie podlažie vyjdete po špirálovitom schodisku umiestnenom v centrálnej časti. Na predelenie jednotlivých priestorov interiéru architekti využili hrubé závesy, ktoré sa dajú naplno odtiahnuť a umožnia tak tok vzduchu a svetla naprieč celým domom.

Čo všetko sa v dome nachádza?

Na prízemí je umiestnená kuchyňa, obývacia miestnosť a jedáleň s kúpeľňou a práčovňou. Tento priestor sa dá dvojkrídlovými dverami spojiť s vonkajšou palubou. Na vrchnom podlaží sa nachádza kúpeľňa a spálňová zóna. Okrem dvojlôžkovej postele tu nájdete aj poschodovú posteľ. Priestory možno oddeliť závesmi, dajú sa tiež použiť ako druhá obývačka, či herňa pre deti.

A čo keď prídu hostia? Domáci im ponúkne možnosť postaviť si stan na mäkkom piesku pri dome, pričom prízemie môžu používať ako spoločný priestor.

 

St. Andrews Beach House v skratke

Architektonické štúdio: Austin Maynard Architects

Hlavný architekt: Austin Maynard

Projektový tím: Andrew Maynard, Mark Austin, Ray Dinh

Lokalita: Austrália

Plocha: 139 m2 – prízemie 78 m2 , prvé poschodie 61 m2

Rok realizácie: 2018

Sabína Zavarská

Foto: Derek Swalwell

Tagy:
rodinné domy chaty víkendové domy dvojpodlažné domy kruhovú pôdorys

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky