Chatu ukryli do kapucne, aby ju ochránili pred zlým počasím

23.02.2019  |     

Kapucňa je rýchlou a efektnou ochranou pred nepriazňou počasia, ale počuli ste už o dome, ktorý by bol ukrytý v kapucni?

Tento nápad pochádza z dielne nórskych architektov z Osla, zo štúdia Arkitektværelset. Nóri vedia, čo je zima, a tak ich diela môžu byť skvelou inšpiráciou aj do chladnejších končín Slovenska.

 

Chata ukrytá pred nepriazňou počasia

Klienti mali záujem o robustnú, ale pritom neveľkú a efektívnu chatu s výhľadom na jazero. Základný tvar tejto chaty určili poveternostné podmienky, výhľad a prísne stavebné regulatívy v odľahlej prírodnej lokalite. 

Nórska vysokohorská oblasť Imingfjell je krásna, ale veľmi veterná. Preto architekti hľadali možnosť, ako samotnú chatu ukryť pred nepriazňou počasia, aby pritom neprišla o výhody a jedinečnosti, ktoré prostredie poskytuje. Výsledkom bola kapucňa kryjúca chatu z troch strán.   

Obmedzenia sú matkou tvorivosti

Hlavný architekt Grethe Løland, paradoxne na stavebné obmedzenia v tejto lokalite nenadával, práve naopak: „Obmedzenia sú matkou hravej tvorivosti a v tomto prípade bolo našim cieľom tvoriť napriek prísnym limitom.“

Pripomíname, že chata sa nachádza v nadmorskej výške 1 125 m a v oblasti vystavenej nielen silnému vetru, ale aj nebezpečenstvu lavín. Podrobná analýza našťastie ukázala, že pozemok sa nachádza mimo nebezpečnej zóny. Pôvodná myšlienka ochranného krytu – kapucne, sa však ukázala ako vďačné a  originálne riešenie.

Chráni aj dáva charakter

Strieška kapucne nad prednou fasádou chaty chráni „oči“ kabíny vpredu a zabraňuje dažďu negatívne ovplyvniť vstup do chaty. Časť terasy je skrytá pod kapucňou a je tu možné tráviť čas aj v prípade dažďa podmienok. Kapucňa má tiež estetickú funkciu. Kontrastná kombinácia svetlého borovicového obloženia a čierneho náteru samotnej krytej budovy dáva chate jedinečný silný výraz.

Ako je riešený interiér?

V rovnakom kontraste farieb ako exteriér. Svetlé drevo stien, stropu a schodiska kontrastuje s tmavým nábytkom. Výhľady hrajú v interiéri veľmi dôležitú úlohu. Fascinujúci výhľad majú domáci aj pri práci na kuchynskej linke. Za dresom je totiž umiestnené atypické rohové okno. Spálňa obsahuje vstavané úložné priestory a vysokú pohodlnú posteľ. Panoramatické rohové okná a veľké posuvné dvere vnášajú prírodu priamo do interiéru. Podlahy sú z dubového dreva. 

Na prvom nadzemnom podlaží sa nachádza kuchyňa s jedálňou a obývacou miestnosťou, v zadnej časti rodičovská spálňa a hosťovská izba. Medzi izbami je umiestnená sauna a hygienické zázemie. V otvorenom podkroví sa nachádza ďalších 8 miest na spanie. 

 

Chata s kapucňou v skratke

Architektonické štúdio: Arkitektværelset 

Hlavný architekt:  Grethe Løland

Lokalita: Nórsko 

Plocha: 73 m2

Rok realizácie: 2018 

Sabína Zavarská
Foto: Marte Garmann, martegarmann.com

Tagy:
rodinné domy chaty drevené domy drevostavby víkendové domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky