Keď je chata ako naplavené drevo, čo to znamená?

24.03.2019  |     

„Chata ako naplavené drevo“ je názov vidieckeho domu, pre ktorý sa architekti rozhodli na základe jeho lokalizácie na mierne terasovitých svahoch s výhľadom na rieku a malebný región.

Zamilovaní do prostredia

Príbeh majiteľov domu začína podobne, ako v mnohých iných prípadoch. Počas rodinnej dovolenky v roku 2016 sa zamilovali do prostredia, nerušeného výhľadu na rieku, do úžasných západov slnka a ustavične sa meniacej oblohy. Cítili potrebu vybudovať si útočisko, kam môžu chodievať. 

 

Unášané časom a prúdmi

Základom dizajnu bola túžba po harmónii s prírodou. Nevšedný názov vidieckeho domu neznamená, že je postavený z naplaveného dreva. Vyjadruje umiestnenie tejto stavby na svahu. Uložením, konštrukciou i farbou pripomína drevo, ktoré bolo dlho unášané prúdmi slaných vôd a nakoniec vyhodené na svah. Tu vytvorilo skromné, diskrétne a pokojné útočisko kontrastujúce s veľkolepým prírodným prostredím a očarujúcou krásou lokality.

Ramená domu spája terasa

Architekti položili dve obdĺžnikové budovy kolmo na seba, zvierajúc pravý uhol. Vďaka tomuto rozloženiu získali rafinovaný dizajn a chránený vonkajší priestor. Medzi obe ramená domu umiestnili terasu, z ktorej po schodíkoch zídete priamo do záhrady. Vďaka veľkým preskleniam domáci môžu pozorovať krajinu z takmer všetkých miestností. 

Tmavá oceľ strechy na dlhších stenách tvorí aj fasádu domu, štíty sú obložené cédrovým drevom. Vďaka tejto kombinácii získala stavba silný výraz. Cédrové drevo postupne oxidáciou získa striebristý odtieň, charakteristický pre obydlia na pobreží. 

Ako je riešený interiér? 

Tak, aby tu mal každý člen rodiny vlastný kútik, ale zároveň, aby rodina mala dostatok priestoru na spoločné trávenie času. Jedno rameno je riešené ako nočné – nachádza sa tu rodičovská spálňa a dve detské izby. Nad nimi sa nachádza mezanín poskytujúci priestor na hranie, súkromie a oddych detí. 

V ramene domu, ktoré je kolmé na nočnú časť, je umiestnený vchod, hygienické a technické zázemie. Najbližšie k údoliu sa nachádza kuchyňa, jedáleň a obývacia miestnosť. Celý štít domu v tejto časti je presklený. Odtiaľto je možné vyjsť na terasu spájajúcu oba celky. Dizajn interiéru je v minimalistickom škandinávskom štýle. 

 

Chalet du Bois Flotté Residence (Chata ako naplavené drevo) v skratke

architektonický ateliér: BOOM-TOWN

interiérový dizajn: BOOM-TOWN

plocha: 122 m2

terasa: 32 m2

realizácia: 2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: v2com, Maxime Brouillet

Tagy:
chaty drevené obklady cédrové drevo

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 09/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky