Precízne vypracovaný dom, v ktorom má každý detail svoj význam

15.04.2019  |     

Pozemok, ktorý si rodina zvolila pre stavbu svojho domu v horách, zapôsobil na architekta hneď na prvý dojem. Avšak, bez kvalitného technického a architektonického spracovania vrátane záhrady bol len vstupným faktorom.

Realizácia domu trvala takmer osem mesiacov a vyžadovala si časté „kontrolné dni“. Nie kvôli nepodarkom či problémom, naopak, kvôli precíznosti. Dnes zo stavby žiari elegancia, čisté línie, dostatok priestoru a kvalita – všade, kam sa pozriete. 

 

S rešpektom voči prírode

„Hlavným výtvarným motívom interiéru bol rešpekt voči okolitej prírode a použitie prírodných materiálov. Ako nosné motívy som zvolil dubové drevo, lakované povrchy v odtieňoch bielej a béžovej v kombinácii s obkladom veľkoformátovou keramikou v zemitom sivom dekóre,“ objasňuje svoj prístup k projektu jeho autor, architekt Filip Hejzlar. 

TIP: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Atypické odľahčenie

Momentom, ktorý nás pri tejto precízne riešenej stavbe upútal najviac, je hra so svetlom. Nejde len o veľké presklenia smerom do záhrady. Architekt dosiahol špeciálny efekt presklením časti stropu nad obývacou časťou, konkrétne veľkým gaučom. Je výrazným optickým a odľahčujúcim prvkom interiéru. Priznáva, že konštrukčne nešlo vôbec o jednoduchú záležitosť. Podobným spôsobom je odľahčené aj schodisko – zábradlie je priesvitné. Snahou autora projektu bolo do interiéru premietnuť rôzne scenérie zvonku a premietnuť atmosféru okolia dnu – priamo i nepriamo. 

 

Každý detail má svoj význam

Za zrkadlami, ktoré znásobujú vzdušnosť a svetlo v dome, sú starostlivo ukryté úložné priestory, nájdete ich tiež za posuvnými dverami alebo stenami. Niektoré z nich vyzerajú ako veľkoformátový obraz zavesený na stene. Na čokoľvek sa v rámci tejto realizácie pozriete – všetko má svoj význam. Každý jeden detail má opodstatnenie. 

Originálne riešenia

K elegancii a čistote priestoru prispievajú bezfalcové dvere a ďalšie originálne riešenia: chodba presvetlená strešnými oknami, otvorenie krovu v kúpeľni a v spálni na prvom poschodí, integrované umelecké diela, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou celého interiéru. Pre zaujímavosť: ide o limitovanú fotografiu Cesta od fotografa Jiřího Machta, ktorá sa sem skvele hodí aj významovo (posuvné dvere do šatne) a o abstraktné maľby od Viktorie Zacharovej (v spálňach a v kuchyni).

 

RD Malá Skála v skratke

Architektonické štúdio: de.fakto 

Autor: Ing. arch. Filip Hejzlar

Lokalita: Malá Skála, ČR

Obytná plocha: 282 m2

Rok realizácie: 2018

Ocenenia: Interiér roku 2018 v kategórii ocenení generálneho partnera 

Sabína Zavarská
Foto: LUKÁŠ HAUSENBLAS

Tagy:
rodinné domy kozuby prírodné materiály pohovky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky