Kúpila si starý dom v Sliači a zmenila svoj život od podlahy (VIDEO)

30.04.2019  |     

Stretnutie Adriany a storočného domu s 50 oblúkmi bolo bez preháňania osudové – prinieslo radikálnu zmenu najskôr do života mladej ženy, potom aj do domu samotného.

Hrubé kamenné múry a nádherné drevené stropy, ale aj rôznorodé prístavby, veranda s arkádou, úzke točité oceľové schodisko a viac než 50 oblúkov – to všetko sa stretlo v jednom dome.

Srdce domu. Z predsiene sa vchádza do kuchyne, ktorá je skutočným srdcom domu. Vďaka gauču a kozubu je aj akousi živou „dennou obývačkou“.

 

Radikálna zmena

Adriana žila bratislavský život, o akom možno mnohí snívajú – mala dobre platenú prácu, cestovala, no nebola šťastná. „Čím viac som zarobila, tým viac som akurát minula. Bol to konzumný spôsob fungovania, hektický a povrchný, a to ma neuspokojovalo. Nedávalo mi to zmysel,“ hovorí. V roku 2008 sa teda rozhodla, že sa vráti do rodného kraja a začne odznova, úplne inak. Kúpila v Sliači starý dom a dnes je tu spokojná. Užíva si jednoduchý vidiecky život, rodinu a prácu, ktorá ju teší. „Je to niečo úplne iné,“ konštatuje.

O štyri roky neskôr sa Adriane a jej manželovi narodil syn Hugo. „Keďže som mala ‚dovolenku‘, rozhodli sme sa zrekonštruovať dom,“ smeje sa. „S trojmesačným dieťaťom! Po celý čas sme tu bývali a presúvali sa z miestnosti do miestnosti podľa toho, ako postupovali práce. Viac-menej svojpomocná rekonštrukcia nám vzala asi rok, takže Hugo strávil prvý rok svojho života na stavbe. Bolo to náročné obdobie,“ spomína mladá žena.

Počas rekonštrukcie vymenili strešnú krytinu aj všetky okná na dome, zateplili obvodové múry a urobili novú fasádu. Zmenou postupne prešiel aj celý interiér – okrem kúpeľne v podkroví, ktorú premena ešte čaká. Ale poďme pekne poporiadku.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Cesta k vidieckemu minimalizmu

Pôvodne to bola klasická dedinská chalupa s prednou a zadnou izbou, s kuchyňou medzi nimi. Za posledných 20 rokov sa však v dome vystriedalo viacero majiteľov a každý k nemu niečo pridal – verandu s arkádou, zimnú záhradu, zvýšené obytné podkrovie s oblúkovými vikiermi... Keď Adriana s manželom začali v roku 2012 storočnú kamennú stavbu rekonštruovať, bol to poriadny „zlepenec“.

Pôvodné plány na veľké zmeny vrátane premiestnenia kuchyne a schodiska sa však ukázali ako finančne veľmi náročné, do dispozície preto nakoniec zasiahli len minimálne. Snažili sa dom najmä očistiť od niektorých „prílepkov“ a zjednotiť, aby pôsobil jednoduchšie. „Keďže má na sebe toľko ‚okrás‘ použili sme napríklad zladenú nerušivú farebnosť,“ vysvetľuje majiteľka.

Všetky sedačky v dome majú svetlé prateľné poťahy. „Milujem tie sedačky pre poťahy. Neviem si predstaviť, že by sme mali sedačku, na ktorej sa nedajú vyprať poťahy,“ hovorí mama malého chlapca, majiteľka psa a milovníčka praktickej jednoduchosti v jednej osobe.

„To, čo dnes robím, robím aj vďaka Modrej streche. Vznikla tam skupina, v ktorej sme sa navzájom povzbudzovali, vymieňali si skúsenosti... Nebyť tohto portálu, mnohé veci v mojom živote by sa zrejme neudiali.“

Adriana Gregor

Adriana má rada vzdušné, čisté interiéry, aj preto zvolila zariadenie v štýle rustikálneho minimalizmu – jednoduché, s nádychom vidieka, ktorý starému domu pristane. Kapitolou samou osebe však boli oblúky. „Kedysi som nechcela v byte ani jediný a tu ich je vyše 50,“ smeje sa. „Nemalo teda význam zbaviť sa jedného alebo dvoch.“ Radikálna zmena neprichádzala do úvahy, a tak domáci oblúky skrátka prijali. Zo strany interiéru ich pôsobenie trochu zmiernili prostými ľanovými závesmi i nekomplikovaným zariadením a časom si jednoducho zvykli.

Vďaka masívnym dreveným policiam, ktoré sú vsadené medzi horné skrinky, lepšie vynikol kamenný múr. „Pri súvislých horných skrinkách by z neho bolo vidno len kúsok a pôsobil by ako obklad,“ upozorňuje majiteľka. „Keby sme kuchyňu robili dnes, možno by som dala namiesto horných skriniek už len otvorené police,“ priznáva.

Kuchyňa je taká akurát. „Nie je veľmi veľká, ale stačí,“ hovorí Adriana. Gauč ju zmenil na živú obývačku, ktorá je skutočným centrom domácnosti. „Ten, kto práve nevarí, môže oddychovať na gauči a robiť tomu druhému spoločnosť, alebo relaxovať pri televízore.“

Reštart pod Modrou strechou

Rok 2012 bol v Adrianinom živote plný veľkých zmien. Jedna z nich sa začala pri dolaďovaní novej kuchyne. „Keď som pozerala na internete inšpirácie, na každej vidieckej linke stáli drevené lopáre. Lenže u nás sa v tom čase nedali kúpiť. Nakoniec som sa rozhodla, že si sama ušijem ľanové utierky aj zástery a drevené dosky pre mňa vyrobil manželov otec. Fotografie som potom dala na portál Modrá strecha, kde mali veľký úspech. Užívatelia ma presviedčali, aby som veci začala vyrábať a predávať. To, čo dnes robím, robím aj vďaka Modrej streche,“ spomína Adriana na začiatky svojho podnikania. „Prvé roky boli náročné, ale tak to chodí,“ pokračuje v rozprávaní. „Čo som zarobila, stačilo zo začiatku akurát pokryť náklady na existenciu firmy. Treba však vydržať, zdokonaľovať sa a funguje to. Teraz je to už super,“ usmeje sa. Dnes má Adriana v ponuke desiatky nádherných originálnych predmetov, najmä interiérových doplnkov vyrobených z prírodných materiálov, a tento rok bola nominovaná za Podnikateľku Slovenska. Ľanové šaty a zástery už sama nešije. Keďže má na starosti celý chod firmy, nestíhala by to. Produkty, ktoré navrhuje a predáva vo svojom e-shope, pre ňu vyrába viacero šikovných remeselníkov. 

Točité schody vedú zo zimnej záhrady do obývačky na poschodí. Hoci patrili k horúcim adeptom na výmenu, premiestnenie schodiska by bolo príliš komplikovaným a nákladným zásahom do domu.​

Erikin pohľad

Priznávam, že mám rada jednoduché veci a predstava domu s 50 oblúkmi ma najskôr trochu vydesila. Keď sme s fotografom parkovali pred domom, pohľad na výraznú prístavbu a ozdobnú arkádu lemujúcu priečelie ma rozhodne neupokojil. „Chýba už len vežička,“ pomyslela som si. To, čo sa objavilo za vstupnými dverami, však bolo doslova pohladením pre dušu. (Snáď sa nám ho podarilo aspoň trochu sprostredkovať fotografiami.) Bolo to priam zhmotnenie pohody a pokoja, ktoré človek na vidieku očakáva. A to veľmi vkusné. Čisto a sviežo pôsobiaci interiér v štýle vidieckeho minimalizmu svojou jednoduchosťou rozhodne prospel komplikovanému domu aj bez nákladnej prestavby. A musím povedať, že v tomto dome som zobrala na milosť aj oblúky, ktoré som dovtedy naozaj nemusela. Za mňa klobúk dolu a palec hore. 

 

KTO TU BÝVA

Adriana Gregor, jej manžel Peter a syn Hugo (7). Členom rodiny je aj francúzsky buldoček Albert. Adriana má ekonomické vzdelanie a skúsenosti s prácou v nadnárodných firmách, no našla sa vo vlastnej živnosti. Navrhuje a predáva nádherné originálne predmety z prírodných materiálov. www.50arches.com

rodinný dom 

počet podlaží

podlahová plocha 240 m2

lokalita Sliač

​Viac foto si môžete pozrieť v Adrianinej galérii na Modrej streche.

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA, ADRIANA GREGOR
ZDROJ: časopis Môj dom 4/2019

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Tagy:
rodinné domy rekonštrukcia domu vidiecky štýl drevené stropy točité schody

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Veľkolepý byt s rozlohou dvoch bungalovov

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 4/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

Najnovšie príspevky