Skutočná výzva pre architektov: Dom, ktorý spája dva brehy

10.06.2019  |     

Projekt toho domu sa stal pre architektov výzvou. Prekvapil aj samotného klienta. Pôvodnú ideu – vytvoriť druhý dom na opačnom brehu, architekti premenili na drevenú konštrukciu – most, ktorý brehy spája.

Otvorený, vzdušný a príjemný dom

Tento dom nie je určený na trvalé bývanie, ale skôr ako ateliér v prírode s množstvom inšpirácie, prípadne ako víkendová chata. Hlavný obytný priestor je otvorený, ale funkčne členený na obývačku s kuchyňou a jedálňou, nájdete tu aj príjemný kútik na hranie šachu s klavírom. 

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Za kuchyňou sa nachádza samostatná spálňa a hygienické zázemie. V hlavnej obytnej zóne je v priestore nad kuchynskou linkou v podkroví spací kút. Domáci sa doň dostanú štýlovým rebríkom uprostred.

Jeden breh, druhý breh

Nad jedným brehom je umiestnená terasa s rozmerom takmer 60 metrov štvorcových. Je skrytá pod predĺžením strechy do strany a okrem príjemného posedenia tu nájdete aj odrastený strom, ktorý korení hlboko pod úrovňou domu. 

 

Na opačnej strane mostového domu sa nachádza samostatný apartmán s vlastným vstupom, malou kuchynkou s priestorom na spanie a kúpeľňou. Interiér vo farbách čiernej a bielej zjemňujú hnedé kreslá a biele závesy. 

Drevo, mosty, piliere

Všetky nosné konštrukcie sú vyrobené z dreva. Terasa popri hlavnej obytnej zóne tvorí zároveň most, po ktorom sa dá prejsť z jedného brehu na druhý. Strechu, ktorá presahuje nad „most“, podporuje masívna konštrukcia s vertikálnymi a šikmými piliermi. Za ňou sa nachádzajú štyri veľké presklené plochy, na ktoré nadväzujú dvere. 

Z tohto „mostu“ sa ľahko dostanete na dve drevené terasy spojené schodmi v rôznych výškových úrovniach, ktoré sa nachádzajú pri vstupe do samostatného apartmánu. Zrkadlenie konštrukcie domu vo vode pod ním vytvára zaujímavé obrazy v každom ročnom období. 

 

Bridge House v skratke

architektonický ateliér: BIO-architects

architekti: Ivan Ovchinnikov, Lev Anisimov

lokalita: Zaokskiy, Rusko

realizácia: 2018 

celková plocha: 150 m2

Sabína Zavarská
Foto: Artem Lasovsky, Ivan Ovchinnikov 
Video: Maxim Badulin

Tagy:
drevené konštrukcie rodinné domy chaty drevené terasy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky