Dvestoročná chata sa stala pre rodinu novým domovom

12.06.2019  |     

Pár, ktorý žil dlhé roky vo veľkomeste, si kúpil dvestoročnú chatu. Do lokality známej z detstva sa zamilovali aj vďaka krásnej scenérii.

Premena na funkčný priestor

Podobne, ako je to v mnohých iných prípadoch rekonštrukcie starých objektov, aj tu museli architekti najprv očistiť stavbu od necitlivých a ťažkopádnych rozšírení a doplnkov. Ich hlavným cieľom bolo obnoviť časť chaty, najmä knižnicu a priestory pre hostí, vrátane hygienického zázemia. Ďalšou úlohou bolo premeniť labyrint miestností a chodieb na funkčný priestor. 

Spojenie s prírodou

Zrekonštruovanú časť prízemia tvoria priestory, ktoré na seba logicky nadväzujú, sú úzko spojené s okolitou prírodou a poskytujú domácim i hosťom dokonalý relax. 

Každá z miestností je otvorená na viacero strán a na niektorých miestach môžete vidieť cez dom skrz na skrz. Vďaka novému členeniu sa podarilo využiť priestor prízemia efektne i efektívne a vytratili sa chodby, ktoré zbytočne zaberali vždy cenné metre štvorcové. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste | Pohodo.sk

Každá spálňa je jedinečná

Na prvom poschodí sa nachádzajú tri spálne, pričom každá má originálny štýl a krásny výhľad. Hlavný obytný priestor má zaujímavý poetický detail: rohové okno, ktoré odkazuje na otvorenú knihu umiestnenú na stene vo výške stola. 

 

V hlavných denných priestoroch zrekonštruovanej chaty zohrávajú dôležitú funkciu posuvné dvere a odhalené pôvodné materiály. 

Strecha s trávnatou terasou

Po strmom schodisku sa dostanete na zelenú terasu vo výške strechy. Je ideálna na neformálne posedenia a očaruje ďalekým výhľadom. Susediacu prírodnú rezerváciu máte z tejto výšky ako na dlani. 

Nielen na víkendy

Obnovy sa, samozrejme, dočkala aj vonkajšia fasáda. Autori projektu zvolili opláštenie zo smrekovcového dreva. Nové sú aj drevené okná a lodžie orientované do záhrady. Napriek tomu, že sa táto stavba označuje ako chata, domácim neslúži len ako víkendové bývanie, našli si tu nový domov s možnosťou privítať hostí, ktorí potrebujú relax v prírode. Všimnite si tie dekorácie!

 

Island cottage v skratke

architektonické štúdio: Paul Cashin Architects

lokalita: Sidlesham, Veľká Británia

plocha: 280 m2

realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto:  Richard Chivers

Tagy:
rodinné domy chaty rekonštrukcia chaty prestavba chaty

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky