Členitý moderný dom vo Vrakuni s dvomi terasami a bazénom

14.06.2019  |     

Jednou z bratislavských oblastí, v ktorých dnes rastú nové domy, je Vrakuňa. Má dostatok služieb pre pohodlný život, ale popritom i nádych príjemného vidieckeho prostredia.

Najväčším negatívom tejto lokality je doprava, v blízkych rokoch by sa však mala situácia zlepšiť. Pozemok v tejto časti Bratislavy (v kedysi záhradkárskej oblasti na východe mesta) si pre nový dom vybral aj starší manželský pár. 

 

Keďže nepotrebujú každý deň jazdiť do centra, a najmä nie v tých hodinách ako pracujúci, pohodlie nového domova a súkromie v príjemnom prostredí s bazénom pár krokov od spálne si môžu naplno vychutnať. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Pôdorys nemusí byť štvorec či obdĺžnik 

Na rozdiel od moderných domov, ktoré využívajú len základné geometrické tvary, je pôdorys tohto domu členitý a tvoria ho viaceré celky. Žiadne dva z nich nemajú rovnaké rozmery. Vďaka členitosti vzniklo viacero zaujímavých a praktických detailov: „predovšetkým dve exteriérové terasy, každá s inými svetelnými a pobytovými kvalitami, všetky len na skok z centrálnej kuchyne“ – opisujú architekti. 

Šikovné riešenia

Južná terasa kopíruje celú fasádu domu orientovanú do záhrady a k bazénu. Je krytá betónovou konzolou a drevenými, sčasti posuvnými lamelami.  Vytvárajú čiastočný tieň a na druhej strane zabraňujú nežiaducim pohľadom od susedov. 

Dostanete sa na ňu nielen z hlavnej dennej miestnosti, ktorú zahŕňa spojená kuchyňa s jedálňou a obývačkou, ale aj z pracovne a spálne manželov. Na širšiu časť terasy nadväzuje bazén a vydláždený priestor určený na posedenie pri vode. Musí to byť skvelý pocit ráno vstať, prejsť pár krokov k bazénu a zaplávať si!

Druhá terasa je v tieni

Kým južná terasa je drevená, druhá severná je kamenná a tienistá. Posedenie na tejto terase spríjemňuje odrastená čerešňa, ktorú sa podarilo zachovať ako artefakt pôvodnej ovocnej záhrady. Jednoducho – ideálny únik pred bratislavskými letnými horúčavami i zhonom veľkomesta. 

Celkový imidž domu dotvárajú zvolené materiály: tehla, drevo, betón, travertín a sklo sú trvácne a nadčasové. 

Architektom sa podarila príjemná hra s tehlou, ako hlavným materiálom fasády domu. Mozaikovými priesvitmi dosiahli prenikanie svetla do interiéru aj v menej svetlých zónach. 

Centrom je kuchyňa

Garáž je riešená ako samostatný blok, okolo nej sa ovíja prechod do obytnej zóny a už spomínaná kamenná terasa. Ústrednou miestnosťou pôdorysu samotného domu je kuchyňa. Domáca pani má z nej prehľad o dianí v celom dome. Ešte praktickejší je rýchly prístup z kuchyne na južnú i severnú terasu.

Spálňa domácich má vlastný šatník a hygienické zázemie. Okrem nej sa tu nachádza ešte jedna menšia spálňa, ďalšia kúpeľňa, pracovňa a technické zázemie. Každý priestor má svoj špecifický charakter a vlastnú atmosféru.

 

Dom s patiom v skratke

architektonický ateliér: Beef architekti

projektový tím: Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík, Jakub Viskupič, Gabika Masláková 

lokalita: Bratislava - Vrakuňa

projekt: 2015 až 2016

realizácia: 2016 až 2018

plocha pozemku: 959 m²

zastavaná plocha: 261 m²

podlahová plocha: 229 m²

úžitková plocha: 229 m²

obstavaný objem: 1 257 m²

Sabína Zavarská
Foto: Peter Čintalan, Roman Dibarbora

Tagy:
rodinné domy terasy balkóny Vrakuňa záhradné bazény

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 7/2019
v predaji


Čo musíte robiť v záhrade na jeseň
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky