Mať či nemať dom na perfiférii? Rodinný dom pri Senci vám odpovie

24.06.2019  |     

Majitelia tohto veľkorysého domu od začiatku presne vedeli, aká by mala byť jeho atmosféra a rovnako mali detailnú predstavu o jeho dispozičnom riešení. Dôležitou súčasťou plánovania bolo aj okolie domu – záhrada, ktorá by bola funkčne prepojená s interiérom.

 

Funkčný minimalizmus

Majitelia domu od začiatku presne vedeli, aký typ architektúry hľadajú. Zadanie pre architektov bolo teda jasné: výtvarne minimalistická účelná stavba, ktorá by slúžila prípadne aj dvom generáciám. Návrhu sa architekti venovali približne dva roky, čo vidno aj na samotnom finále.

Jednopodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena T je do detailu premyslený a funkčne rozdelený na tri základné celky. Vstupnú časť s garážou dispozične prepája dielňa spolu s technickou miestnosťou, ktorá zároveň slúži ako úložný priestor. Za predsieňou sa priestor rozdeľuje na dve obytné časti.

Po pravej strane sa nachádza menší „apartmán“, zahŕňajúci spálňu s obývacou izbou. Táto miestnosť je vizuálne a konštrukčne oddelená len vstavaným, na mieru vyrobeným nábytkom. Väčšia časť je zároveň hlavnou obytnou časťou, ktorú tvoria kuchyňa s jedálňou a sedenie s krbom s prístupom na krytú terasu. Prevádzkovo dom uzatvára privátna zóna jeho majiteľov. 

Tip: Všetok minimalistický nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

„Základná koncepcia interiéru bola navrhnutá už v architektonickej štúdii projektu, avšak v realizačnej fáze bol interiér výsledkom našej spolupráce s majiteľmi.“ 

Tomáš Krištek, architekt

Z architektonického hľadiska sa na stavbe domu aj na použitých materiáloch odráža blízky vzťah majiteľov k prvkom japonskej kultúry. Tú reprezentuje najmä farebná jednoduchosť – kombinácia bielej farby s prírodným odtieňom dreva.

Zaujímavým prvkom v hlavnom priestore je neprehliadnuteľná, doslova levitujúca betónová stropná doska, ktorá spolu so svetlíkom, prebiehajúcim po celom jej obvode, vytvára v miestnosti priam chrámovú atmosféru. Okrem toho zabezpečuje dostatočné a rovnomerné osvetlenie aj v zimných mesiacoch. 

Rozhranie medzi interiérom a rozsiahlou záhradou tvorí krytá terasa spolu so systémom posuvných drevených panelov vyrobených z kanadského cédru.

Rozhranie medzi interiérom a veľkou záhradou tvorí krytá terasa spolu so systémom posuvných drevených panelov. Tie v lete tienia a v zime zasa slúžia ako veterná clona terasy.

„Napriek tomu, že stavba je pomerne rozsiahla a prípravy na ňu trvali takmer dva roky, môžem povedať, že realizácia prebehla pomerne hladko a bez väčších komplikácií.“ 

Tomáš Krištek, architekt

Mirkin pohľad

Keby som mala možnosť stavať dom a rozhodovať sa, či si vyberiem pohodlie, alebo prírodu, tak určite to druhé. Taktiež by som nechcela „len“ dom katalógového typu, ale ušitý na mieru podľa mojich predstáv. Preto sa mi páči aj prístup majiteľov – zmýšľala by som rovnako. Určiť si priority a upustiť z niektorých nárokov a vlastného pohodlia môže byť náročné, ale v konečnom dôsledku potrebné, pretože v živote nikdy nie je všetko ideálne. Aj keď sa mi viac páčia domy s klasickou sedlovou strechou, tento je pekným príkladom, ako sa dá navrhnúť a zrealizovať zaujímavý jednopodlažný dom bez toho, aby vyzeral ako z katalógu.

 

ARCHITEKTI

Ing. arch. Tomáš Krištek, Ing. arch. Laura Pastoreková, PhD., Ing. arch. Mgr. art. Ondrej Kurek

www.what.sk

rodinný dom

realizácia 2015 – 2017

pozemok 1 176 m²

úžitková plocha 277,44 m²

počet podlaží 1

lokalita Kráľová pri Senci

TEXT: MIROSLAVA MACEKOVÁ
FOTO: TOMÁŠ KRIŠTEK
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
architektúra rodinné domy moderné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky