Kompletnú rekonštrukciu starej chalupy oživila ručne vyrábaná mozaika

28.06.2019  |     

Z chátrajúceho vidieckeho domu so stodolou postaveného na konci 19. storočia vznikla rozprávková chalupa.

Pôvodný ráz kamenného domu

Pôvodná stavba si vyžiadala špeciálny prístup. Na začiatku rekonštrukcie sa po odstránení omietky ukázalo, že nielen stodola, ale aj samotný dom, sú z kameňa. Jednoznačnou inšpiráciou pre dizajnérku od tohto momentu bolo zachovanie pôvodného rázu kamenného domu a jeho prepojenia so stodolou. Práce si vyžadovali citlivý prístup a tvorivosť, preto trvali až tri roky. 

Z chlievov hlavné krídlo domu

Rekonštrukcia mala premeniť dnes už nefunkčnú dispozíciu tak, aby vyhovovala modernému životnému štýlu. To znamenalo prepojenie obytnej časti s kuchyňou a jedálňou a vytvorenie denného priestoru s plochou 100 metrov štvorcových. Rovnakú podlahovú plochu mal mať ateliér v podkroví. 

Prečítajte si tiež:

Kúpila si starý dom v Sliači a zmenila svoj život od podlahy (VIDEO)

Na každom poschodí hlavného krídla je jedna kúpeľňa. Dizajnérka napojila hlavné krídlo stavby, ktoré slúžilo kedysi ako chlievy, na pôvodný dom. V spojovacej časti sa nachádza jedinečné schodisko s ručne vyrábanou mozaikou.

Mozaika ako pridaná hodnota

Pavlíne Lipkovej sa podarilo zachovať nielen historickú hodnotu interiéru a čo najviac prvkov pôvodného zariadenia, ale povýšila ju zakomponovaním mozaiky. Mozaika spája celé vnútorné prostredie, i keď v každej miestnosti ju nájdete v inom tvare, na inom mieste, neraz vo veľmi prekvapivých formách. Taktiež je jedinečným prepojeným historických prvkov s modernými.

Tip: Všetko pre rekonštrukciu na jednom mieste

Čarovanie s renováciou

Historické čaro rekonštruovanej stavby priam sála z renovovaných pôvodných dverí, starej udiarne, vstupných dverí na verandu, ale tiež z kamenného schodiska, ktoré vedie na prvé podlažie domu. 

Atmosféru dotvára odhalený kameň, použitý i v nových miestnostiach interiéru. V časti stavby, ktorá bola pôvodne domom, sa dnes nachádzajú tri spálne, kúpeľňa, práčovňa, šatňa a pracovňa. I tu nájdete originálne mozaiky. 

Ručne skladané mandaly

„Dve ručne skladané kruhové mandaly vznikli z vopred vybrúsených kachličiek. Jedna z nich sa nachádza v spojenej časti obývačky a jedálne a zapadá do celkového štýlu miestnosti. Vytvára originálny stred miestnosti v komunikačnej zóne. Obklady v kúpeľniach sú vyrobené z obkladačiek s jednoduchým dizajnom a čiastočne doplnené zvyškami kachličiek,“ opisuje význam mozaiky autorka projektu i samotných mandál. 

Prečítajte si tiež:

Rozpadnutú drevenicu na Horehroní premenili s úctou k tradičnej architektúre

Čím sa dizajnérka inšpirovala?

„Mojou obľúbenou témou a inšpiráciou pre návrh interiérov je toskánsky a francúzsky vidiek, anglický country štýl, vintage a etno. Narodila som sa v znamení vodnára, a aj keď chcem niečo urobiť rovnako, vždy je výsledok iný. Pri návrhoch interiérového designu mi táto vrodená vlastnosť pomáha. Tým, že nedokážem navrhnúť rovnaké riešenie, každý zákazník odo mňa vždy dostane originál,“ opisuje svoju tvorbu Pavlína Lipková, ktorá sa venuje aj návrhom nábytku na mieru.

Vidiecka usadlosť v skratke

Autorka: Pavlína Lipková, web: http://interierdesign.eu 

Obytná časť: 500 m2

Lokalita: okolie Brna, ČR

Rok realizácie: 2018

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Pavlína Lipková

Tagy:
mozaika rekonštrukcia chalupy rodinné domy chalupy vidiecky štýl vidiecke domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 1/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky