Jednopodlažný dom pri Leopoldove vyniká pôsobivou vidieckou atmosférou (VIDEO)

06.08.2019  |     

Farby trávy a byliniek, rozkvitnutej levandule, zrelých jahôd, vráskavého dreva, prútených košíkov, letného neba, ľanového obrusu, hrnčekov na kávu, tvarohového koláča a dopoludnia na terase, k tomu zvuk teplého povetria a vône, ktoré si pamätáte z detstva.

To všetko vás v tomto dome obklopí, vtiahne a pohltí. Domček Danky a Ľuboša je presne tým miestom, kde sa okamžite cítite ako doma a odkiaľ sa len ťažko odchádza.

Z bytovky do rodinného domu

Danka je „dieťa z činžiaku“. Prežila v bytovke celý život a o sťahovaní do rodinného domu nechcela spočiatku ani počuť. No jej manžel Ľuboš, ako správny „stavár“, túžil postaviť pre rodinu dom. „V byte som stále niečo menila a prerábala, ale už ani veľmi nebolo čo,“ smeje sa Danka.

Príležitosť zariaďovať niečo nové, a ešte celý dom, bola pre ňu lákavá, a tak sa nakoniec nechala prehovoriť. Odvtedy nabrali veci rýchly spád – v apríli 2013 začali stavať a v septembri sa štvorčlenná rodina sťahovala. Ako žartom dodáva Ľuboš, daroval si dom k päťdesiatke.

Najskôr však potrebovali pozemok. Vo vyhliadnutej lokalite veľký výber nebol, a tak kúpili, čo sa ponúkalo – neveľkú zvláštne tvarovanú parcelu, ktorá bola v prednej časti taká úzka, že sa dom na obvyklé miesto „pri ulici“ nezmestil. Postavili ho preto na opačnom konci, kde sa pozemok rozširuje. „Aspoň sa okoloidúci môžu potešiť pohľadom na našu záhradku. Tak sa snažíme, aby bola pekná,“ usmieva sa pozitívna domáca pani.

Prečítajte si tiež:

Za 4 roky si svojpomocne postavili kvalitný dom pod Tatrami (VIDEO)

Vďaka Ľubošovým skúsenostiam sa im podarilo dokončiť dom za pol roka, no na stavbe trávili obaja naozaj veľa času – každý deň po práci, po víkendoch. „Veľa sme si tu urobili svojpomocne a aj sme sa tu narobili, no mali sme z toho radosť. Tak sme tým domom žili, až som sa sem začala tešiť. Vďaka tomu sa mi z nášho bytu neodchádzalo tak ťažko. A dnes som rada, činžiak mi vôbec nechýba,“ priznáva Danka.

Zariaďovanie domu svojpomocne

Deľba úloh bola u manželov spravodlivá – Ľuboš dom projektoval a organizoval remeselníkov, po práci a po víkendoch chodili robiť na stavbu spoločne a interiér si zobrala na starosť Danka. Po nasťahovaní však ostala po rokoch bez práce. „Bola som z toho nešťastná. Pre vek o mňa nebol záujem,“ spomína.

Nebola ale zvyknutá nič nerobiť, a tak sa naplno pustila do zariaďovania domu. A keďže rôzne veci, ktoré by chcela, nenašla nikde v ponuke, začala si ich sama vyrábať. Aj k nábytku pristupovala tvorivo – väčšina zariadenia sa do domu presťahovala z bytu spolu s majiteľmi, no pod jej rukami zmenili farbu, vzhľad či funkciu. Kuchynské skrinky napríklad využila v predsieni a topánky si tu odkladajú do príborníka. „Páčil sa mi, dá sa využiť praktickejšie a je prehľadnejší než bežné skrinky na topánky,“ zdôvodňuje kreatívna majiteľka.

Pri zariaďovaní bol pre ňu užitočným zdrojom informácií a inšpirácie aj portál Modrá strecha, ktorý prispel aj k ďalšej zmene. „Niektoré svoje veci som tu uverejnila a mali úspech. Sama by som na to nemala odvahu, no ľudia na Modrej streche ma presvedčili, aby som svoje výrobky ponúkla aj na predaj. Zistila som, že je o ne záujem, a postupne sa to rozbehlo.“

Dnes Danka pracuje doma, robí to, čo ju baví, a je šťastná. Vymýšľa a vyrába rôzne predmety z prírodných materiálov vo vidieckom a vintage štýle. „Som doma a je mi dobre,“ usmeje sa spokojne.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Dvere do komory chcela Danka zladiť so zvyškom kuchyne, natrela ich preto nazeleno. Farebné vosky, ktoré sa zachytili v plastickej štruktúre povrchu, im dodali vzhľad starého dreva. „Dvere som natrela tajne, kým bol manžel v práci, a s malou dušičkou som čakala, ako zareaguje, keď príde domov. Bol nadšený, tak mi padol kameň zo srdca,“ smeje sa.

Súčasný vidiecky štýl

Dankin a Ľubošov dom sa neustále mení – dostáva nové farby, materiály, detaily. „Zo začiatku som chcela mať všetko biele. Vtedy bol veľkou módou provensalský štýl. No časom som zistila, že to nie je pre mňa. Chýbali mi farby,“ hovorí majiteľka s prenikavo modrými očami a žiarivými červenými vrkočmi. A tak si vytvorila vlastný štýl s farbami a drobnosťami, ktoré má rada.

„Každá izba v dome je iná. Všade sú spoločné prvky – vidiecky štýl a prírodné materiály –, no zároveň má každá miestnosť trochu odlišný charakter aj farebnosť. Chcela som, aby bol každý priestor trochu prekvapením. Aj mňa tá zmena vždy poteší,“ vraví Danka, ktorá do bieleho interiéru postupne pridala farby: v kuchyni použila sýtu zelenú, obývačka je prírodná, v spálni zažiarila mätová na pozadí starých tehál, hosťovská izba je ladená do modra...

Na zmeny však boli aj ďalšie dôvody. „Pri stavbe sme nemali ani dosť času na premýšľanie, ani peňazí nazvyš, pretože byt bol predaný a potrebovali sme dom rýchlo dokončiť. Zvolili sme teda jednoduché riešenia a teraz interiér postupne upravujeme.“ Navyše sa dospelé deti odsťahovali, a tak sa z dcérinej izby stala hosťovská, zo synovej zasa mamina dielňa.

Danka je človek, ktorý neobsedí a v hlave má neustále nové plány. „Naša mamina stále niečo prerába a vždy ma do toho zatiahne,“ posťažuje si naoko Ľuboš, no všetci dobre vieme, že to robí rád. Jednoducho to vidno na ňom aj na dome.

Prečítajte si tiež:

Keď si architekt navrhne dom pre svoju rodinu na pozemku, ktorý nikto nechcel

Posteľ a nočné stolíky dostali nový farebný náter a drevené detaily. Starý nábytok mal presne ten tvar, ktorý domáca pani chcela – vidiecky, no nie prezdobený, dotvorila ho teda tak, aby dokonale zapadol do jej predstavy o interiéri spálne.

Mirkin pohľad

Myslím si, že spolupráca s Modrou strechou bola výbornou voľbou. Zakaždým sa stretneme s veľmi kreatívnymi tvorcami, ktorí neraz z veľkej časti sami priložili ruku k dielu. A to má v mojich očiach najvyššiu hodnotu. S majiteľkou Dankou mám spoločných niekoľko vecí. Nielenže sa obe venujeme handmade tvorbe, ale zažila som podobnú životnú situáciu ako ona, len opačnú. Kým ona sa sťahovala z paneláku do domu, ja som žila celý život v dome a musela som ísť do bytovky. Chápem, že sa jej do toho vôbec nechcelo, pretože z nepoznaného ide väčšinou istá obava. Nakoniec ju bývanie v dome chytilo úplne, čomu sa vôbec nedivím. Ja by som si to s ňou vymenila hneď! A čo povedať k celému interiéru a záhrade? Jednoducho skvost! Súhlasíte? :-)

Kto tu býva

Danka, ktorá vymýšľa a vlastnoručne vytvára rôzne originálne doplnky do domácnosti, jej manžel Ľuboš, stavebný inžinier, a do tretice rodinný miláčik – kríženec Blackie. (Všetci traja sa síce neradi fotia, no niektorých sa nám s fotografom podarilo presvedčiť :-).) Dankine nápadité výrobky nájdete na www.sashe.sk/Danao alebo na www.facebook.com/danao69.

rodinný dom 

počet podlaží 1 

dispozícia 4 + 1 

pozemok 500 m2

úžitková plocha 150 m2

lokalita Leopoldov

Tento interiér sme objavili na Modrej streche. 

Viac nápadov od majiteľky domu Danky nájdete na www.modrastrecha.sk/blog/danao69.

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: MIRO POCHYBA
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
rodinné domy vidiecky štýl jednopodlažné domy

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 2/2020
v predaji


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

kúpiť v eshope

 

 

Najnovšie príspevky